Ventilatör ilişkili pnömoni (VİP) önleme paketi kullanımının VİP gelişimine etkisinin değerlendirilmesi ve hemşirelerin bilgi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of the effect of the use of ventilator associated pneumonia(VAP) prevention package on the development of VİP and investigation of the relationship between nurses' knowledge levels
- Tez No: 726111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sağlık hizmeti ile ilişkili(SHİİ) enfeksiyonlardan olan Ventilatör İlişkili Pnömoni(VİP), Mekanik Ventilasyon(MV) uygulanması sırasında pnömonisi olmayan hastada, ventilasyondan en az 48 saat sonra gelişen hastane enfeksiyonudur. VİP insidansı sağlık bakım sisteminde bir kalite göstergesi olarak kabul edildiğinden bu enfeksiyonların önlenmesinde bakım paketleri geliştirilmiş başta VİP olmak üzere enfeksiyonların önlenebileceği ve azaltılabileceği gösterilmiştir. Araştırma Yoğun Bakım Ünitesi(YBÜ)'de yatmakta olan hastalara uygulanan VİP önleme paketi kullanımının VİP gelişimine etkisinin değerlendirilmesi ve YBÜ hemşirelerinin bilgi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılan prospektif-tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde bulunan ve VİP önleme paketini kullanan Dâhiliye YBÜ, Anestezi YBÜ, Beyin Cerrahisi YBÜ'nde yatan entübe hastalar(N=300) ve bu YBÜ'lerinde çalışan tüm hemşireler(n=41) oluşturmuştur. Örneklem hesaplama yöntemi kullanılmamıştır. Çalışmaya bu üç YBÜ'de Aralık 2019-Mayıs 2020 tarihleri arasında yatan ve MV desteği alan hastalardan dâhil edilme kriterlerine uygun 63 hasta alınmıştır. Evrende bulunan tüm hemşirelere(N=41) ulaşılmıştır. Araştırmada hasta verileri YBÜ'de kullanılan ''VİP Önleme Paketi'' ile toplanırken, hemşire verileri araştırmacı tarafından geliştirilen anketle toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzdelik değerleri ve tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
VAP, which is one of the healthcare associated (SHI) infections, is a hospital infection that develops at least 48 hours after ventilation in a patient who did not have pneumonia during Mechanical Ventilation (MV) application. Since the VAP incidence is accepted as a quality indicator in the health care system, care packages have been developed to prevent these infections, and it has been shown that infections, especially VAP, can be prevented and reduced. The research is a prospective-descriptive study conducted to evaluate the effect of the use of VAP prevention package applied to patients hospitalized in the Intensive Care Unit (ICU) on the development of VAP and to examine the relationship between the knowledge levels of ICU nurses. The universe of the research is intubated patients (N=300) in Düzce University Health Practice and Research Center, using the VIP prevention package, hospitalized in Internal Medicine ICU, Anesthesia ICU, Neurosurgery ICU and all nurses working in these ICUs (n=41). Sampling calculation method was not used. Sixty-three patients who were hospitalized in these three ICUs between December 2019 and May 2020 and who received MV support were included in the study. All nurses (N=41) in the population were reached. In the study, patient data were collected with the“VAP Prevention Package”used in the ICU, while the data of nurses were collected with a questionnaire developed by the researcher. Frequency, percentage values and descriptive statistics were used in the analysis of the data. There was no significant relationship (p> 0.05) between patients' age, gender and hospitalization diagnoses and VAP development, while hospitalization (p 0.05).