İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'nde ventilatör ilişkili pnömoni önlem paketi uygulamasınının değerlendirilmesi
The efficacy of ventilator associated pneumonia bundle in internal medicine intensive care unit in Turkey
- Tez No: 266693
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ÇETİNKAYA ŞARDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Hastane kaynaklı infeksiyonlar hastanede tedavi gören hastaların yaklaşık %15`ini etkilemektedir. Ventilatör ilişkili pnömoni, YBÜ'lerde en sık görülen hastane infeksiyonudur ve tüm nozokomiyal infeksiyonların yaklaşık %15`ini oluşturur. Eğitime dayalı yaklaşımların ve infeksiyon kontrol önlem paketi uygulamalarının VİP'ı başarılı bir şekilde azalttığı gösterilmiştir. Bu çalışmada etkinliği kanıtlanmış belirili parametrelerden oluşan VİP önlem paketinin Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastenesi İç Hastalıkları YBÜ'de VİP hızları üzerindeki etkisinin araştırılması planlanmıştır. Çalışmanın ilk döneminde (Mart 2008-Eylül 2009) herhangi bir eğitim verilmeksizin, Erişkin Hastanesi İç Hastalıkları YBÜ'de yatan ve mekanik ventilatöre bağlanan hastalarda ?VİP Önlem Paketi?ne uyum konusunda İnfeksiyon Kontrol Hemşireleri tarafından gözlem yapılmış, gözlem sonuçları doğrultusunda 9 Şubat 2010'da YBÜ hemşirelerine eğitim verilmesini takiben çalışmaya Temmuz 2010 sonuna kadar devam edilmiş, iki dönem VİP önlem paketine uyum oranları ve VİP hızları yönünden karşılaştırılmıştır. İç Hastalıkları YBÜ'de eğitim öncesi dönemde 1768, eğitim sonrası dönemde 405 ventilatör günü izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ventilator associated pneumonia (VAP) account for approximately 15% of all nosocomial infections. It has been shown that application of an educational-based program and infection control bundle can reduce the VAP rates. The purpose of our study is to determine whether an educational-based program can significantly reduce the occurance of VAP in internal medicine intensive care unit (ICU) of a tertiary referance hospital by using a pre-/postintervention study design. İn the first part of our study, Between March 2008 and September 2009 an infection control nurse extracted patient data prospectively from charts. ?Education? was defined as the education of the nurses from the intenal medicine ICU for VAP care on the basis of infection control practices published by the Centers for Disease Control and Prevention and it was performed in the 9th of February 2010 during a one-day period. The data was prospectively collected till the end of July 2010 following the intervention. Each parameter on the patient data sheet related to compliance with the infection control guidelines and infection rates were compared before and after the education. It has been watched for 1768 ventilatör days before the education and 405 ventilator days after the education period in ICU.