Masa başı çalışan bireylerde fiziksel aktivite düzeyinin sosyodemografik değişkenlere göre incelenmesi
Examination of physical activity level in desktop employees in terms of sociodemographic variables
  1. Tez No: 726113
  2. Yazar: MEHMET GÜNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜBEYDE GÜLNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı masa başı çalışan bireylerde fiziksel aktivite düzeyinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Adana il merkezi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan değişik yaş gruplarına ait olan 330 gönüllü kişi katılmıştır. Çalışmada katılımcıların fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite ölçeği ile hesaplanmış ve katılımcıların fiziksel aktivite toplam puanları değişik sosyodemografik özelliklerine göre karşılaştırılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmasında SPSS 22 IBM istatistik paket program kullanılmıştır. Elde edilen değerlerin sonuçlarına göre; cinsiyet değişkeni bakımından erkeklerin kadınlardan, yaş değişkeni bakımından genç katılımcıların yaşlı katılımcılardan, kronik rahatsızlığı değişkeni bakımından kronik rahatsızlığı olmayanların kronik rahatsızlığı olanlardan, eğitim durumu değişkeni bakımından eğitim durumu yüksek olanların eğitim durumu düşük olanlardan ve gelir düzeyi düşük olanların gelir düzeyi yüksek olanlardan fiziksel aktivite düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak masa başı çalışanlarda fiziksel aktivite düzeyinin farklı değişkenler açısından farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the physical activity level of individuals working at a desk in terms of different variables. 330 volunteers from different age groups working in public institutions and organizations in Adana city center participated in the study. In the study, the physical activity level of the participants was calculated with the International Physical Activity scale and the total physical activity scores of the participants were compared according to their different sociodemographic characteristics. SPSS 22 IBM statistical package program was used in the evaluation and calculation of the obtained data. According to the results of the obtained values; In terms of gender variable, physical activity levels are higher than men and women in terms of age variable, young participants from old participants in terms of age variable, those without chronic disease from those with chronic disease, those with higher educational status than those with low educational status, and those with low income levels higher than those with higher income levels. found high. As a result, it has been determined that the level of physical activity in desk workers differs in terms of different variables.