Carl Stamitz'in viyola için yazdığı Op.1 D Dur Concerto Prinzipale eserinin form analizi ve icra teknikleri açısından incelenmesi
Studying of Op.1 D Dur Concerto Principale works of Carl Stamitz for viola in terms of form analysis and executive techniques
- Tez No: 726115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ ÖNER DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Klasik Dönem viyola repertuvarının en önemli konçertolarından olan Carl Stamitz' in bestelediği ''Op.1 D Dur Concerto Prinzipale'' adlı eserinin form ve icra teknikleri yönünden analizlerinin yapılmasında, başta viyolaicracıları olmak üzere, viyola eğitimcileri ve müzik araştırmacıları için önemli bir kaynak olması amaçlanmaktadır. Nitel bir araştırma olan bu çalışmada ilk olarak konuyla ilgili yerli ve yabancı literatür taraması yapılıp betimsel analiz yapılmış ve başta Klasik Dönem olmak üzere, özellikle Carl Stamitz' in hayatı, sanat anlayışı ve eserleri hakkında bilgiler derlenmiştir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda örneklem olarak alınan ''Op.1 D Dur Concerto Prinzipale'' eseri, form ve viyola icra teknikleri açısından detaylı bir şekilde analiz edilip, eserin çalınma aşamasında faydalı olabilecek etüt önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is aimed to be an important source for viola educators and music researchers, especially for viola performers, in the analysis of the form“Op.1 D Dur Concerto Prinzipale”composed by Carl Stamitz, one of the most important concertos of the Classical Period viola repertorie. In this study, which is qualitative research, first of all, domestic and foreign literature scans related to the subject were made, and descriptive analysis was made, information about the Classical Period and especially the life, art understanding and works of Carl Stamitz was compiled.“Op.1 D Dur Concerto Prinzipale”, which was taken as a sample in line with the information obtained, was analyzed in detail in terms of form and viola performance techniques, and study suggestions that could be useful in the stage of the work were presented.