Yeni bir firit ile ticari firitin karşılaştırılması ve özelliklerinin belirlenmesi
Comparison of a new frit and commercial frit and determining the properties
  1. Tez No: 726137
  2. Yazar: AHMET ÖZGÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez ticari firit olarak kullanılan kaplama malzemesinin karakterizasyon tayininden yola çıkılarak hem daha ekonomik hem de daha verimli kullanılacak firit elde edebilmek için yapılan analizleri ve deneyler sonuçlarını içermektedir. Kıyaslamalı bir şekilde yapılan analizler, deneyler sonuçları doğrultusunda geliştirilebilecek bir kaplama malzemesi ve kullanım ağı genişliği sayesinde günümüz teknolojisine faydalı olacak ürün elde edebilmek, dolayısıyla teknolojik anlamda verimli çalışmalara fikir verebilme, yenilerini ekleyebilme konusunda ışık tutması beklenmektedir. Bu doğrultuda günümüz ihtiyaçlarına göre mevcut uygulamalar açıklanıp gelişen teknoloji ve kullanım yelpazesinin genişliği, bu çalışmalara duyulan ihtiyacın önem arz ettiği yapılan deneysel çalışmalar ve uygun referanslarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Based on the characterization determination of the coating material used as commercial frit, this thesis includes the analyzes and the results of the experiments in order to obtain a frit that will be used more economically and more efficiently. To be able to obtain a product that will be useful for today's technology, thanks to a coating material and usage network width that can be developed in line with the results of comparative analyzes and experiments. So that, it is expected to shed light on giving ideas to technologically efficient studies and adding new ones. In this direction, the existing applications according to today's needs are explained and the developing technology and the breadth of the range of use are supported by the experimental studies and appropriate references where the need for these studies is important.