Spor işletmelerinde çalışan bireylerde iş doyumu ve tükenmişlik düzeyinin belirlenmesi
Determination of job satisfaction and burnout level of individuals working in sports organizations
  1. Tez No: 726136
  2. Yazar: AYNUR DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ERDEM MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada örgütsel davranış biliminin dallarından olan iş doyumu ve tükenmişlik düzeyi kavramları spor işletmeleri özelinde incelenmiştir. İş doyumu ve Tükenmişlik kişilerin iş hayatları ile bağlantılı olan bir durumdur. Tükenmişlik düzeyinin yüksek olması ve iş doyumunun düşük olması hem bireysel hem de örgütsel bakımdan negatif etkilere sahip bozukluklardır. Bu çalışmada spor işletmelerinde çalışan bireylerin cinsiyeti, eğitim durumu, yaşı, medeni durumu, çalıştığı yıl, gelir düzeyi, günlük çalışma saati, egzersiz yapıp yapmama durumu ve statü gibi değişkenlere göre değişip değişmeyeceğini belirleyerek spor işletmelerinde çalışan bireylerin iş doyumu ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini İstanbul ilinde belediye spor merkezlerinde aktif olarak görev yapan çalışanlar, örneklemini ise gönüllü ve seçkisiz bir biçimde 150 kadın ve 364 erkek olmak üzere 514 spor tesisi çalışanı oluşturmuştur. Veriler, üç aşamalı anket aracılığı ile toplanmıştır. Anketin ilk kısmında demografik bilgileri kapsayan form, ikinci kısmında Minnesota İş Doyum Ölçeği, üçüncü kısmında ise Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Spor işletmelerinde çalışan bireylerin cinsiyeti, eğitim durumu, yaşı, medeni durumu, çalıştığı yıl, gelir düzeyi, günlük çalışma saati, egzersiz yapıp yapmama durumu ve statü gibi değişkenlere göre anlamlı farklılıkların oluştuğu saptanmıştır. Yaptığımız çalışmada Minnesota iş doyumu ve Maslach tükenmişlik alt boyutlarının ilişki düzeyi incelendiğinde Minnesota iş doyumu ve Maslach tükenmişlik arasındaki tüm alt boyutlarda negatif yönlü bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the concepts of job saturation and burnout level, which are branches of organizational behavioral science, were examined in sports enterprises. Job saturation and Burnout are linked to people's work lives. High burnout levels and low job satisfaction are disorders with negative effects both individually and organizationally. In this study, examining the relationship between job satisfaction and burnout levels of individuals working in sports enterprises by determining whether it will change according to variables such as gender, education status, age, marital status, year of work, income level, daily working hours, whether or not they exercise and status intended. The population of the research consisted of employees working actively in municipal sports centers in the province of Istanbul, and the sample consisted of 514 sports facility employees, 150 women and 364 men, voluntarily and randomly. The data were collected through a three-stage survey. The form covering demographic information was used in the first part of the survey, the Minnesota Business Satisfaction Scale was used in second part, and the Maslach Burnout Scale was used in the third part. It has been determined that there are significant differences according to variables such as gender, education status, age, marital status, working year, income level, daily working hours, exercise status and status of individuals working in sports businesses. In our study, when the relationship level of Minnesota job satisfaction and Maslach burnout sub-dimensions were examined, it was observed that there was a negative relationship between Minnesota job satisfaction and Maslach burnout in all sub-dimensions.