Production of ZrO2-Si3N4 composite for dental applications
ZrO2-Si3N4 kopmozitlerinin diş ile ilgili uygulamalar için üretilmesi
  1. Tez No: 726189
  2. Yazar: SÜMEYRA EKŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM TOPATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte, diş hekimliği uygulamalarında hijyenik ve alerjik olmayan malzemelere olan talep önemli ölçüde artmıştır. Bu nedenle zirkonya seramikleri önemli bir diş malzemesi olarak kabul edilir. İtriya stabilize tetragonal zirkonya polikristali (Y-TZP); üstün mekanik özellikleri, estetik açıdan hoş görünümü, plak birikimine düşük eğilimi ve mükemmel biyouyumluluğu nedeniyle 1989'dan beri diş ile ilgili uygulamalarda kullanılmaktadır. Fakat zirkonyanın, diş ile ilgili uygulamalarda düşük sıcaklık bozunumu ve radyoopak özelliği ile ilgili bazı dezavantajları vardır. Bu projede, silisyum nitrürün faydalı özellikleri olan antibakteriyel davranışı, radyo dalgalarına karşı kısmi geçirgenlik, sulu ortamdaki kararlılığı ile zirkonyanın faydalı özellikleri olan üstün mekanik özellikleri ve görünür bölgedeki yarı saydamlığını birleştirerek bu dezavantajların üstesinden gelmek için çalışılmıştır. Bu amaçla, gerekli katkı maddelerine sahip zirkonya ve silisyum nitrür kompozitleri (silisyum nitrür içeriği ağırlıkça % 0-20 arasında) tek eksenli kuru presleme ile şekillendirilmiştir. Sinterleme işlemleri 1500°C'ta hava ve azot atmosferli fırında yapılmıştır. Sinterleme işlemlerinden sonra faz gelişimi, fiziksel, mikroyapısal ve optik özellikleri elde etmek için karakterizasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Zirkonyanın yüksek X-ışını absorpsiyon özelliği, hem XRD sonucunda silisyum nitrür piklerinin bastırılmasına hem de zirkonya ve silisyum nitrür kompozitlerinde silisyum nitrürün kısmi radyolüsent özelliğinin önlenmesine neden olmuştur. Zirkonyadaki silisyum nitrür miktarı arttıkça, yığınsal yoğunluğu azaldı ve kompozitlerin sertliği 11,7'den 2,6 GPa'ya düşmüştür. Zirkonya ve silisyum nitrür kompozitleri beklenen antibakteriyel aktiviteyi göstermemiş, oksit tabaka oluşma olasılığı yapılan FTIR analizleri ile araştırılmış ve diğer olası nedenler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Demand for hygienic and non-allergic materials with the developing technology has significantly increased in dental applications. Therefore, zirconia ceramics are considered as an important dental material. Yttria stabilized tetragonal zirconia polycrystal (Y-TZP) has been used in dental applications since 1989 because of its superior mechanical properties, aesthetically pleasing appearance, low tendency to plaque accumulation and excellent biocompatibility. However, there are some drawbacks of zirconia which are related to low temperature degradation and its radiopaque property. In this project, to overcome these drawbacks by combining of beneficial properties of silicon nitride that is its antibacterial behavior, partial radiolucency, stability in aqueous environment and those of zirconia which are superior mechanical properties and translucency in visible region were studied. For this purpose, zirconia and silicon nitride composites (silicon nitride content varies between 0-20 wt. %) with necessary additives were formed as a bulk sample by uniaxial dry pressing. Sintering processes at 1500°C under air and nitrogen atmosphere furnace were done. After sintering processes, characterization tests were done to obtain phase development, physical, microstructural and optical properties. High X-ray absorption property of zirconia both caused the suppression of the silicon nitride peaks in the XRD pattern and prevention of the partial radiolucent property of silicon nitride for zirconia and silicon nitride composites. As the amount of silicon nitride in zirconia was increased, the bulk density decreased and hardness of the composite declined from 11.7 to 2.6 GPa. Zirconia and silicon nitride composites did not show the expected antibacterial activity. The possibility of oxide layer formation was evaluated by FTIR analyses and other causes were discussed.