8.sınıf öğrencilerinde anksiyete duyarlılığı ve sınav kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the anxiety sensitivity and test anxiety in 8th grade students
- Tez No: 726248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı sekizinci sınıf öğrencilerinde anksiyete duyarlılığı (AD) ve sınav kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca AD ve sınav kaygısı ile ilişkili sosyodemografik özelliklerin belirlenmesi ve sınav kaygısını yordayan değişkenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Adana İli Çukurova İlçesinde bulunan devlet okullarında öğrenim gören toplam 421 öğrenci oluşturmuştur. Veriler;“Kişisel Bilgi Formu”,“Sınav Kaygısı Envanteri (SKE)”ve“Çocuklar İçin Anksiyete Duyarlılığı İndeksi (ÇADİ)”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS 22.0 Windows paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between anxiety sensitivity (AS) and test anxiety levels in eighth-grade students. Furthermore, it was aimed to determine the sociodemographic characteristics associated with AS and test anxiety and examine the variables that predict test anxiety. The study group consisted of 421 students studying in public schools in the Çukurova District of Adana Province, 2020-2021 academic year. The data were obtained using the Personal Information Form, Test Anxiety Inventory (TAI), and Childhood Anxiety Sensitivity Index (CASI). In the data analysis, the IBM SPSS 22.0 Windows package program was used.