Türkiye ve İran'daki spor yapan ve yapmayan bireylerin internet bağımlılığı, depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri
Internet addiction, depression, anxiety and stress levels of sports and non-sports individuals in Turkey and Iran
- Tez No: 726252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye ve İran'da spor yapan veya yapmayan bireylerde görülen internet bağımlılığı ile depresyon, anksiyete ve stres arasında herhangi bir ilişkinin olup olmadığını incelemektir. Araştırmada ayrıca iki ülke arasında spor, kültürel ve sosyoekonomik farklılıklar, cinsiyet, eğitim durumu, okul öncesi eğitimin alınıp alınmadığı, kitap okuma alışkanlığı ve televizyon izleme durumu dikkate alınarak bu hususların, depresyon, anksiyete ve stresin internet bağımlılığına olumlu veya olumsuz nasıl etki ettikleri araştırılmaktır. Araştırmanın modeli ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, İran ve Türkiye'nin farklı bölgelerinden lise ve üniversite düzeyinde öğrenim gören 305 kadın ve 712 erkek olmak üzere 1017 kişi katılmıştır. İran'dan 40'ı erkek ve 472'si kadın olmak üzere 512 kişi ve Türkiye'den 267'si erkek ve 242'si kadın olmak üzere 509 Kişi katılmıştır. Çalışmanın içerisinde internet bağımlılığı, spor, depresyon, anksiyete, stres tanımları yapılmış, ayrıca literatür taraması sonucu bu konular hakkında yapılan bazı bilimsel çalışmalar incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Araştırmada internet bağımlılığı ölçeği (19) (Hahn ve Jerusalem, 2001, Çeviri Şahin ve Korkmaz, 2011, skala zur Erfassung der Internetsucht), Depresyon Anksiyete Stres Skalası (42) (Lovibond, Depresyon Anksiyete stres skalası, 1995) Kişisel bilgi formu (21) katılımcılara sunulmuştur. Katılımcılar google form üzerinden Farsça ve Türkçe olarak hazırlanan bu çalışmada, öncelikle bilgilendirme metnini okuduktan sonra soruları cevaplamışlardır. Anket sonuçları SPSS programı ile analiz edilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda spor yapan veya yapmayan katılımcılar arasında, internet bağımlılığı ve depresyon, anksiyete ve stres oranında anlamlı ve pozitif yönlü farklılık gözlemlenmiştir. Yani spor yapan bireylerin internet bağımlılığı ve depresyon, anksiyete, stres oranı, spor yapmayan öğrencilere nazaran daha düşük olarak belirlenmiştir. Ayrıca okul öncesi eğitim alma, kitap okuma alışkanlığı ve televizyon izleme oranı ve ailenin ekonomik durumu, depresyon ve alt boyutları olan anksiyete ve stres oranında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki gözlemlenmektedir. Bununla birlikte internet bağımlılığı arttıkça depresyon, anksiyete ve stres oranında da artış belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether there is any relationship between internet addiction and depression, anxiety and stress in individuals who do or do not do sports in Turkey and Iran. The research also aims to investigate whether sports, cultural and socio-economic differences, gender, educational status, pre-school education, reading habits and watching TV have an effect on depression and internet addiction between the two countries. The model of the research was carried out in accordance with the relational screening model. A total of 1017 people, 305 women, and 712 men, from different regions of Iran and Turkey, studying at high school and university level, participated in the research. A total of 512 people, 40 Men and 472 Women from Iran, and 267 Men and 242 Women from Turkey, a total of 509 people, participated in the research. In the research, definitions of internet addiction, sports, depression, anxiety, and stress were made. In addition, some scientific studies on these subjects were examined and compared as a result of the literature review. Internet addiction scale (19) (hahn and jerusalem, 2001,Trans: Şahin and Korkmaz, 2011, scale zurErfassung der Internetsucht) Depression Anxiety Stress Scale (42) (Lovibond, Depression Anxiety stress scale, 1995) Personal information form (21) presented to the participants. Participants responded to this Study, which was prepared in Persian and Turkish via google form, after reading the informative text first. The survey results were analyzed with spss program and the results were interpreted. As a result of the research, a significant and positive difference was observed in the rate of internet addiction and depression, anxiety and stress between the participants who do and do not do sports. In other words, internet addiction and depression, anxiety and stress rates of individuals who do sports were determined to be lower compared to students who did not do sports. In addition, a significant and positive relationship is observed in the rate of getting preschool education, reading habits and watching TV, and the economic status of the family, depression and its sub-dimensions, anxiety and stress. However, as internet addiction increased, the rate of depression, stress and anxiety increased.