Tekstil fabrikalarında öz tüketim modeli güneş enerjisi santralinde enerji kalitesi analizi
Energy quality analysis in self-consumption solar power plant model for textile factories
- Tez No: 726261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FURKAN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ülkemiz, güneş enerjisi potansiyeli bakımından şanslı bir ülke konumundadır. Bununla birlikte güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimi son yıllarda hızlı bir şekilde artmış ve artmaya devam etmektedir. Bu artışın ana nedenlerinden biri de öz tüketim modeli güneş enerjisi santrallerinin yaygınlaşmasıdır. Öz tüketim modeli güneş enerjisi santralleri ile birlikte işletmeler kendi elektrik enerjisi ihtiyaçlarını karşılarken fazla ürettikleri elektrik enerjisini de satabilmektedir. Ancak, bununla beraber öz tüketim modeli güneş enerjisi santrallerinde birtakım sorunlar da meydana gelebilmektedir. Bu sorunlardan en önemlisi enerji kalitesidir. Bu çalışmada bir tekstil işletmesinde öz tüketim modeli güneş enerjisi santralinde enerji kalitesi (gerilim dengesizliği, kırpışma, harmonik) detaylı olarak analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; toplam harmonik bozulmanın gerilim harmoniği için % 5.91 olduğu, güneş enerjisi santrali devreye girdiğinde vektörel bozulmaların olduğu ve bazı invertörlerde hata kodlarının oluştuğu ve üretim performansının düştüğü gözlemlenmiştir. Üretim performansının iyileştirilmesi ve enerji kalitesindeki sorunların tespit edilerek iyileştirilmesi konusunda çözüm önerileri detaylı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our country is a lucky country in terms of solar energy potential. At the same time, electricity generation from solar energy has increased rapidly in recent years and continues to increase. One of the main reasons for this increasing is the widespread use of self-consumption model solar power plants. With the self-consumption model solar power plants, factories can sell the electrical energy they produce while meeting their own electrical energy needs. However, some problems may occur in self-consumption model solar power plants. The most important of these problems is energy quality. In this study, the energy quality (voltage imbalance, flicker, harmonic) in a self-consumption model solar power plant in a textile business was analyzed and evaluated as detailed. According to the obtained results; it has been observed that the total harmonic distortion is 5.91% for the voltage harmonic, vectorial distortions occur when the solar power plant is activated, and error codes occur in some inverters and the generation performance decreases. Solution suggestions for improving production performance and identifying and improving energy quality problems are presented as detailed.