Bursa sanayisinin enerji kullanımı ve optimizasyonu
  1. Tez No: 57393
  2. Yazar: SELÇUK ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHAP YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
BURSA SANAYİSİNİN ENERJİ KULLANIMI VE OPTİMİZASYONU ÖZ Bu çalışmada Tekstil üretim sektörleri hakkında bilgiler verilmiş, bu sektörler itibariyle mali yet analizleri irdelenip enerjinin birim maliyet içindeki yeri ve önemi gösterilmiştir. Bununla birlikte Türk Tekstil Sektörü'nün gelişimi, sorunları ve Türk ekonomisi için önemi vurgulanmıştır. Ayrıca Tekstil fabrikalarında özellikle terbiye (boya, basma vs.) işlemleri üzerine ağırlıklı çalışan işletmelerde üretimde direkt etkili olan buharı üreten kazan ve brülör sistemleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bununla birlikte Bursa'daki Tekstil işletmelerinde üretilen mamulün birim fiyatında enerjinin ne derece etkili olduğu fabrika bölüm yetkilileriyle yapılan ikili mülakatlar ile birlikte birtakım sonuçlara varılarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ENERGY CONSUMPTION AND OPTIMIZATION OF BURSA INDUSTRY ABSTRACT In this study; given the information about textile production sectors, cost analysis in sector basis and examined the rate of energy in the costs. Also the improvements, problems and the importance in Turkish Economy of Turkish Textile Industry is spotted. By the way, the information about Mfg. Plants' burners and steamers producing the steam mainly working in painting and imprinting is given. The weight of energy in total costs in Textile Companies in Bursa is given examplary by the interviews made with Unit Managers of the companies.