Kadro öncesi kadrocular
Kadro circle before Kadro
  1. Tez No: 726260
  2. Yazar: ARİF CAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma Kadro dergisi yazarlarından Şevket Süreyya Aydemir, Vedat Nedim Tör, İsmail Hüsrev Tökin, Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun daha bu dergi kurulmadan önce Muhit dergisi ve Hakimiyet-i Milliye gazetelerinde yazdıkları üzerinde durmakta ve bu isimlerin savundukları görüşlerin (sol ya da Marksizmden esinlenmekten çok milliyetçi olarak nitelendirilebileceğini) milliyetçi sol olarak nitelendirilebileceğini savunmaktadır. Çalışmada birincil kaynakların kullanıldığı gazete ve dergiler Milli Kütüphane, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kütüphanesi, İstanbul Üniversitesi Gazete Arşivi ve Ankara Üniversitesi Gazete Arşivinden temin edilmiştir. Çalışmada büyük çoğunlukla gazeteler ve dergilerden yararlanılmıştır ancak ikincil kaynaklar ve çevrim içi kaynaklarda kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the writers of Kadro magazine, Şevket Süreyya Aydemir, Vedat Nedim Tör, İsmail Hüsrev Tökin, Yakup Kadri Karaosmanoğlu wrote in Muhit magazine and Hakimiyet-i Milliye newspapers before this magazine was founded, and argues that the views of these names can be described as the nationalist left. (rather than inspired by left or Marxism) Primary sources of newspapers and magazines used in this study were obtained from the National Library, the Library of the Turkish Grand National Assembly, the Istanbul University Newspaper Archive, and the Ankara University Newspaper Archive. Newspapers and magazines were mostly used in the study, but secondary sources and online sources were also used.