İşitme engelli olan ve olmayan ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine karşı tutumlarının araştırılması
Investi̇gati̇on of mi̇ddle school students' atti̇tudes towards physi̇cal educati̇on and sports classes, wi̇th and wi̇th out heari̇ng i̇mpai̇rment
  1. Tez No: 726284
  2. Yazar: EMRULLAH AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, işitme engelli olan ve olmayan ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine karşı tutumlarını belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmaya Van ili Edremit, Tuşba ve İpekyolu ilçelerinde öğrenim gören51 işitme engelli ve 50 işitme engelli olmayan olmak üzere toplam 101 ortaokul öğrencisi gönüllü olarak katıldı. Araştırmada veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan anket formu uygulandı. Anket formunun birinci bölümünde araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, ikinci bölümünde ise Güllü ve Güçlü (2009) tarafından geliştirilen“Beden Eğitimi ve Spor Dersi Tutum Ölçeği”kullanıldı.Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Verilerin normallik düzeyi Shapiro-Wilk Testi ile belirlendi. Normal dağılım gösteren verilerin analizinde iki farklı gurubun karşılaşmasında Mann Whitney U Testi, üç ve üzeri grupların karşılaştırılmasında ise Kruskall Wallis H Testi kullanıldı. Araştırma bulgularına göre işitme engeli öğrenciler ile işitme engelli olmayan öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine karşı tutumlarında işitme engelliler lehine anlamlı bir fark tespit edildi(p0,05).Araştırma sonucunda işitme engelli ortaokul öğrencileri ile lisanslı sporcu olmayan ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine karşı tutumlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the attitudes of hearing impaired and non-hearing secondary school students towards physical education and sports lessons. A total of 101 secondary school students, 51 of whom are deaf and 50 of whom are non-hearing, studying in Edremit, Tusba and Ipekyolu districts of Van, participated voluntarily. A questionnaire consisting of two parts was used as a data collection tool in the study. In the first part of the questionnaire, the personal information form created by the researcher was used, and in the second part, the“Physical Education and Sports Lesson Attitude Scale”developed by Güllü (2007). SPSS 22.0 package program was used for statistical analysis of the data. The level of normality of the data was determined by the Shapiro-Wilk Test. The Mann Whitney U Test was used in the analysis of the data showing normal distribution, and the Kruskall-Wallis H Test was used in the comparison of the groups of three or more. According to the research findings, a significant difference was found in favor of hearing impaired students in their attitudes towards physical education and sports lessons of students with hearing impairment and those without hearing impairment (p0.05). As a result of the research, it was determined that hearing impaired secondary school students and secondary school students who are not licensed athletes have higher attitudes towards physical education and sports lessons.