XI-XIII. yüzyıllar arasında Doğu Kıpçakları
The Eastern Kipchaks during XI-XIII. centuries
- Tez No: 726283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNER TOLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Kıpçaklar, İç Asya etnoslarının tazyiki sonrası, Altay Dağlarından Macar topraklarına kadar uzanan siyasi aksiyonu yüksek Avrasya hattında, temas ettiği unsurların tamamı üzerinde derin etkiler bırakmıştır. Gerçekleşen muhaceret sonrasında Kimeklerden miras olarak devralınan siyasi yapı, İtil Nehri sınır olmak üzere Doğu ve Batı Kıpçakları şeklinde iki etnopolitik cepheye ayrılmıştır. Doğu Kıpçakları, Balkaş'tan İtil'e kadar olan sahada kaotik atmosferin yarattığı siyasi fırsatı değerlendirerek Kimek siyasetinin lider unsuru olmuş ve gerçekleştirdiği yayılım ile Sir Derya, Aral, Hazar, Harezm topraklarında yeni siyasi düzenin şekillenmesinde ana unsur olarak varlık göstermiştir. Oğuz Yabguların, Selçukluların, Harezmşahların ve Moğolların XI. yüzyıldan XIII. yüzyıla; İç Asya göçlerinden Moğol istilasına kadar, geçen sürede şekillendirdiği siyasetin oyun kurucusu olarak Kıpçaklar, Asya siyaseti için büyük önem arz etmiştir.
Özet (Çeviri)
After the pressure of the Inner Asian ethnos, the Kipchaks left an indelible impression on all of the elements they contacted with on the politically active Eurasian line stretching from the Altai Mountains to the Hungarianlands. The political structure that was in herited from the Kimaks after the immigration, divided in to two ethnopolitical fronts as the easternand western Kipchaks, considering the Itil River as the boundary. The Eastern Kipchaks have become the leader of the Kimak politics benefiting from the political opportunity which was created by the chaotic atmosphere in the area from Balkash, to Itil, and with the dissemination made its presence felt in shaping the political order of the lands of Syr Darya, Aral, Khazar, Khwarazm. The Kipchaks were important in Asian politics as a playmaker in the politics which was shaped by Oghuz Yabgus, Seljuks, Khwarazmians, and Mongols from the XI century until XIII centuries during the time from Inner Asia migrations until the Mongol invasions.