COVID-19 Pandemi sürecinin bir aile hekimliği biriminde hasta profili üzerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 726305
  2. Yazar: İSA ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KASIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
COVID-19 Pandemisi sürecinde karantina tedbirleri, hastaların bulaş korkusu, kronik hastalıkları olan hastaların raporlu ilaçlarını eczaneden temin edebilmeleri, hastanelerin pandemi hastanesine çevrilmesi, polikliniklere randevu alınamaması veya ileri tarihli alınabilmesi gibi sebeplerle aile hekimliği birimlerine muayeneye gelme davranışlarında ve konulan tanılarda bir değişiklik olup olmadığını tespit etmek ve bunun sosyo-demografik değişkenlerle ilişkisi olup olmadığının belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmamız gözlemsel, retrospektif bir çalışmadır. Araştırmada çalışmanın yapıldığı aile hekimliği biriminin pandemi öncesi ve sonrasındaki bir yıllık tüm poliklinik kayıtları dahil edilmiştir. Pandemi öncesi dönem olarak 1 yıllık (11.03.2019-10.03.2020) ve pandemi dönemi olarak 1 yıllık (11.03.2020-10.03.2021) tüm muayene kayıtlarına ait veriler alındı. Poliklinik kayıtlarına ait hastanın yaş, cinsiyet, ICD-10 tanı kodları bilgileri dağılımları karşılaştırmak açısından çalışmada anonim olarak kullanıldı. Çalışmamızda pandemi öncesi 15717 kişi, pandemi dönemi 7987 kişi muayene olmuş ve muayene olan kişi sayısı 7790 (%49,9) azalmıştır. Pandemi dönemi, pandemi öncesine göre başvuran hastalarda kadın hasta oranında artış olduğunu bulduk. COVID-19 pandemi döneminde pandemi öncesine göre en çok artan ilk üç tanı“şüpheli hastalıklar”,“romatolojik hastalıklar”,“venöz yetersizlik”oldu. Pandemi öncesine göre, pandemi döneminde en çok azalan ilk 3 tanı“otitis media”,“alt solunum yolu enfeksiyonları”,“duygu durum bozuklukları”oldu. Pandemi öncesi en sık görülen ilk beş tanıyı sırasıyla; üst solunum yolu hastalıkları (%24,4), kas eklem ağrıları (%11,9), vitamin mineral eksiklikleri (5,9), hipertansiyon (%5,3), gastroözofageal reflü hastalığı ve peptik ulcus (%5,3) olarak bulduk. Pandemi döneminde ise en sık görülen ilk beş tanı; üst solunum yolu hastalıkları (%16,9), kas eklem ağrıları (%14,6), gastroözofageal reflü hastalığı ve peptik ulcus (%6,8), rutin çocuk sağlığı muayenesi (%6,7), vitamin mineral eksiklikleri (%5,9) oldu. Sonuç: Pandemi döneminde hasta sayılarında azalma görülürken kadın hasta oranında artış bulduk. Kronik hastalıklar tanısında azalma gördük. Rutin çocuk takiplerinde artış saptadık. Solunum yolu hastalıklarında azalma tespit ettik. Cilt hastalıkları tanılarında artış gördük.
Özet (Çeviri)
During the COVID-19 Pandemic process, it determined whether there is a change in the behavior of coming to family medicine units and the diagnoses due to reasons such as quarantine measures, fear of contamination of patients, patients with chronic diseases can obtain their prescribed drugs from the pharmacies, hospitals are turned into pandemic hospitals, appointments cannot be made to outpatient clinics or they can be made in the future. It is aimed to determine whether this is related to socio-demographic variables or not. Our research is an observational, retrospective study. In the study, all polyclinic records of one year before and after the pandemic of the family medicine unit where the study was conducted were included. Volunteers were not included in the study. Data of all examination records were obtained for 1 year (11.03.2019-10.03.2020) as the pre-pandemic period and for 1 year (11.03.2020-10.03.2021) as the pandemic period. The age, gender, ICD-10 diagnosis code information of the patient from the outpatient clinic records were used anonymously in the study to compare the distributions. In our study, 15717 people were examined before the pandemic, 7987 people were examined during the pandemic period, and the number of people who were examined decreased by 7790 (49.9%). We found that there was an increase in the rate of female patients during the pandemic period compared to the pre-pandemic period. The first three diagnoses that increased the most during the COVID-19 pandemic period compared to the pre-pandemic period were“suspicious diseases”,“rheumatological diseases”, and“venous insufficiency”. Compared to the pre-pandemic period, the first 3 diagnoses that decreased the most during the pandemic period were“otitis media”,“lower respiratory tract infections”and“mood disorders”. The first five most common diagnoses before the pandemic are respectively; upper respiratory tract diseases (24.4%), muscle joint pain (11.9%), vitamin mineral deficiencies (5.9), hypertension (5.3%), gastroesophageal reflux disease and peptic ulcus (5.3%) as we found. In the pandemic period, the five most common diagnoses are; upper respiratory tract diseases (16.8%), muscle joint pains (14.6%), gastroesophageal reflux disease and peptic ulcus (6.8%), routine child health examination (6.7%), vitamin and mineral deficiencies (% 5.9) was done. While the number of patients decreased during the pandemic period, we found an increase in the rate of female patients. We saw a decrease in the diagnosis of chronic diseases. We found an increase in routine child follow-ups. We found a decrease in respiratory tract diseases. We have seen an increase in the diagnosis of skin diseases.