Genel pediatri yataklı servislerinde artrit tanısı ile yatırılarak izlenen hastaların etiyolojik, demografik ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi
Assesment of etiological, demografical and clinical properties of patients who are followed by diagnosis with arthritis in general pediatric services
- Tez No: 726316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AKÇABOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Artrit, eklemde oluşan yangısal değişiklikleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Etkilenen eklemde şişlik, hareket kısıtlılığı, hareketle ağrı, ısı artışı, kızarıklık veya efüzyon varlığı bulgularından en az ikisinin bulunması artrit olarak tanımlanır. Enfeksiyöz nedenler başta olmak üzere ortopedik nedenler, romatizmal, immunolojik, hematolojik ve malign hastalıklar artrite yol açabilmektedir. Bu tanımlayıcı çalışmada genel pediatri yataklı servislerinde artrit tanısı ile yatırılarak izlenen hastaların artrit etiyolojilerinin, demografik ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Genel Pediatri yataklı servislerinde Ocak 2004– Aralık 2020 tarihleri arasında artrit tanısı ile izlenen, 1 ay-18 yaş aralığındaki 260 çocuk hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. Artralji ile başvuran ve artrit etiyolojisinde metabolik hastalık tanısı alan hastalar çalışma dışında bırakılmıştır. Çalışma geriye dönük tanımlayıcı bir çalışmadır. Bulgular: Çalışmaya Genel Pediatri yataklı servislerinde Ocak 2004-Aralık 2020 tarihleri“artrit”klinik bulgusu ile yatarak tedavi edilmiş 2 ay-18 yaş aralığındaki 260 çocuk hasta dâhil edildi. Hastalar enfeksiyöz hastalık, romatolojik hastalık, reaktif artrit, akut romatizmal ateş (ARA) ve diğer olarak gruplara ayrıldı. Hastaların 64'ü (%24,6) romatolojik hastalık, 40'ı (%15,4) enfeksiyöz hastalık, 118'i (%45,4) reaktif artrit, 28'i (%10,8) akut romatizmal ateş grubunu oluşturdu. Diğer grubunu oluşturan 10 (%3,8) hasta mevcuttu. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet dağılımı benzerdi. ARA tanısı alan hastalarda daha çok oligoartrit görülürken, reaktif artrit ve enfeksiyöz hastalık tanısı alanlarda monoartrit görüldü. Romatolojik hastalık tanısı alan grupta ise poliartriküler tutulum anlamlı olarak diğer gruplardan daha yüksekti. Diz eklemi, en sık tutulan eklem olarak görüldü. Hastaların ESH, CRP, tam kan sayımı ve ASO tetkiklerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Arthritis, is a general term that describes the inflammatory changes in the joints. Arthritis is defined as the presence of at least two of the following symptoms of swelling, limitation of movement, pain with movement, increased temperature, redness or effusion in the affected joint. In childhood arthritis etiology has a wide range of causes including infectious, rheumatological diseases, as well as hematological or orthopedic diseases. In this descriptive study, it was aimed to evaluate the etiology, demographic and clinical characteristics of the pediatric patients hospitalized with the diagnosis of arthritis in general pediatric inpatient services. Materials and Methods: The study included 260 pediatric patients aged 1 month-18 years, who were followed up with the diagnosis of arthritis in the General Pediatrics inpatient services of the Dr. Sami Ulus Children's Hospital and Research Center, between January 2004 and December 2020. Patients who presented with arthralgia and were diagnosed with metabolic disease in the etiology were excluded from the study. The study is a retrospective descriptive study. Results: Patients were divided into groups as infectious disease, rheumatological disease, reactive arthritis, acute rheumatic fever (ARF) and others. Of the patients, 64 (24.6%) had rheumatologic disease, 40 (15.4%) infectious disease, 118 (45.4%) reactive arthritis, 28 (10.8%) acute rheumatic fever group. There were 10 (3.8%) patients in the others' group. Age and gender distribution was similar between the groups. While oligoarthritis was more common in patients diagnosed with ARF, monoarthritis was seen in patients diagnosed with reactive arthritis and infectious disease. In the rheumatologic disease group, polyarticular involvement was significantly higher than the other groups. The knee joint was seen as the most frequently involved joint. Complete blood count, sedimentation rate (ESR), C-Reactive Protein (CRP) and ASO tests of the patients were evaluated.