3. basamak bir merkezde nice klasifikasyonuna göre standart (radikal) ve ultraradikal cerrahi uygulanan FIGO evre 3 ve 4 epitelyal over/tuba/periton kanseri tanısı alan hastaların genel sağ kalımlarının ve morbiditelerinin karşılaştırılması
Comparison of the general survival and morbidity of the patients diagnosed with FIGO stage 3 and 4 epithelial ovarian/tuba/peritoneum cancers, who underwent standard (radical) and ultraradical surgery according to nice classification in a third-stage center'
- Tez No: 726317
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN BORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş-Amaç: İleri evre over kanseri tanısı almış birçok hastanın refere edildiği ve takip edildiği hastanemiz jinekolojik onkoloji servisi bünyesinde, primer sitoredüktif cerrahi uygulanan ileri evre epitelyal over/tuba/periton kanseri tanılı hastaların, NICE klasifikasyonuna göre standart(radikal) ve ultraradikal cerrahi prosedürlerin genel sağ kalım ve morbidite üzerine etkisinin karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Ocak 2006 ve Ocak 2019 tarihleri arasında Jinekolojik Onkoloji Kliniği'nde 2014 FIGO evre III-IV epiteliyal over kanseri nedeniyle opere edilen toplam 282 hastanın sonuçları, retrospektif olarak NICE klasifikasyonuna göre standart(radikal) ve ultraradikal cerrahinin genel sağ kalımları, progresyonsuz sağ kalımları ve morbiditeleri karşılaştırıldı. Her iki grubun genel sağ kalımına etki edebilecek operasyon öncesi, operasyon sonrası ve adjuvan kemoterapi sonrası CA-125 değerleri, cerrahi prosedürlerin tipi, cerrahi sonrası rezidü tümör, histopatolojik grade ve FİGO cerrahi evresi gibi parameterlerin belirlendi ve genel sağ kalıma etkisi araştırıldı. Bulgular: Çalışmada toplam 282 sonuçları değerlendirildi. Ancak 26 hastanın verilerine ulaşılamadığı için çalışma dışı bırakıldı. Geriye kalan 256 hastanın %48'ine standart (radikal), %52'sine ultra-radikal cerrahi uygulandı. Tanı yaşı ortalaması 53,33 ± 10,01 yıl olup, hastaların sadece 3'ü 75 yaş üzerindeydi. Operasyon öncesi Ca-125 değeri ortalama 1200 ± 1914,83, operasyon sonrası 240,32 ± 373,87 idi. Total metastatik lenf nodu sayısı ortalama 9,4 ± 13,36, pelvik metastatik lenf sayısı 5,33 ± 8,77, paraaortik metastatik lenf nodu sayısı 5,71 ± 8,11 idi. Ortalama takip süresi 63,01 ± 47,56 aydı. Standart cerrahi grubu (SG) ile karşılaştırıldığında, ultra-radikal cerrahi grubunda (UG), operasyon öncesi tanısal görüntülemede daha fazla sıklıkta batına yaygın, daha az pelvise lokalize hastalık izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Comparison of the overall survival and morbidity of patients with advanced epithelial ovarian/tubal/peritoneal cancer who underwent standard (radical) and ultraradical surgical procedures according to NICE classification in the gynecological oncology service of our hospital, where many patients diagnosed with advanced ovarian cancer were referred and followed up. Materials and Methods: In this study, the results of a total of 282 patients who were operated for 2014 FIGO stage III-IV epithelial ovarian cancer in the Gynecological Oncology Clinic between January 2006 and January 2019, retrospectively, the overall survival of standard (radical) and ultraradical surgery according to NICE classification, progression-free survival and morbidity were compared. Parameters such as preoperative, postoperative and post-adjuvant chemotherapy CA-125 values, type of surgical procedures, post-surgical residual tumor, histopathological grade and FIGO surgical stage, which may affect the overall survival of both groups, were determined and their effect on overall survival was investigated. Results: A total of 282 results were evaluated in the study. However, 26 patients were excluded from the study because their data could not be accessed. Standard (radical) surgery was performed in 48% of the remaining 256 patients, and ultra-radical surgery was performed in 52%. The mean age at diagnosis was 53.33 ± 10.01 years, and only 3 of the patients were over 75 years old. The mean Ca-125 value before the operation was 1200 ± 1914.83, and 240.32 ± 373.87 after the operation. The mean total number of metastatic lymph nodes was 9.4 ± 13.36, the number of pelvic metastatic lymph nodes was 5.33 ± 8.77, and the number of paraaortic metastatic lymph nodes was 5.71 ± 8.11. The mean follow-up period was 63.01 ± 47.56 months. Compared to the standard surgery group (SG), the ultra-radical surgery group (UG) had more frequent abdominal disseminated and less pelvic localized disease on preoperative diagnostic imaging.