COVID-19 ile ilişkili koku bozukluğu ve bilişsel işlevler
COVİD-19 related odor disorder and cognitive functions
- Tez No: 726322
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE HAYAT GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Koku kaybının COVID-19'un öne çıkan ve sık karşılaşılan bir semptomu olması, virüsun santral sinir sistemine girdiğinde olfaktör sinirin olasılıkla başlıca yolu oluşturması gibi özellikler, COVID-19 geçiren kişilerde gözlenen bilişsel işlev bozukluklarıyla da birleşince; koku kaybı, bilişsel işlevler ve nörodejeneratif süreçler arasındaki uzun süredir bilinen ilişkiyi akla getirmiş ve“COVID-19 nörodejeneratif hastalıkların gelişmesini tetikleyebilir veya hızlandırabilir mi?”sorusunu doğurmuştur. Bu çalışmada COVID-19 geçirmiş olan hastalarda koku kaybı ve süresi ile bilişsel işlevler arasındaki ilişkinin, bilişsel işlevlerdeki zaman içerisindeki değişimin ve bu olası değişim üzerinde etkisi bulunabilecek faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: COVID-19 geçirmiş olan 18-60 yaş aralığındaki hastalar, hastalığı izleyen 3-6 ay içerisinde çalışmaya alındı. COVID-19 ile ilişkili koku bozukluğu ve süresi sorgulandı. Bilişsel işlevler Addenbrooke Kognitif Değerlendirme Revize (ACE-R) test bataryası ve Sembol Sayı Modalitesi testi (SDMT) ile değerlendirildi. Altı ay sonra nöropsikolojik testler yinelendi, bilişsel işlevlerde ve koku kaybında değişiklik olup olmadığı araştırıldı. Bulgular: COVID-19 ile ilişkili koku kaybı olan 52 ve olmayan 45 hasta olmak üzere toplam 97 hasta çalışmaya alındı. Bu hastalardan 50'si ilk muayenelerinden 6 ay sonra tekrar değerlendirildi. Koku kaybı olan hastaların 42'sinde koku kaybının ≤3 ay, 10 hastada ise >3 ay sürdüğü belirlendi. COVID-19 ile ilişkili koku kaybı olan ve olmayan hastalar arasında birinci ve ikinci muayenelerdeki ACE-R, SDMT ve ACE-R bellek alt puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Koku kaybı >3 ay devam eden hastaların, ≤3 ay süren hastalara göre, ilk muayenelerindeki ACE-R puanlarının daha düşük; 6 ay sonraki kontrollerinde ise SDMT puanlarının daha düşük olduğu saptandı (p=0,018 ve p=0,044, sırasıyla).
Özet (Çeviri)
Aim: The loss of smell is a prominent and common symptom of COVID-19, and the olfactory nerve is probably the main pathway for the virus to enter the central nervous system. When these features are combined with the cognitive dysfunctions observed in people with COVID-19; brought to mind the long-known relationship between loss of smell, cognitive functions, and neurodegenerative processes, and asked,“Can COVID-19 trigger or accelerate the development of neurodegenerative diseases?”gave rise to the question. In this study, it was aimed to investigate the relationship between loss and duration of smell and cognitive functions, the change in cognitive functions over time, and the factors that may have an effect on this possible change in patients who have had COVID-19. Materials and Methods: Patients aged 18-60 years who had COVID-19 were included in the study within 3-6 months following the disease. Smell disorder and its duration associated with COVID-19 were questioned. Cognitive functions were assessed with the Addenbrooke's Cognitive Examination Revised (ACE-R) test battery and the Symbol Digit Modalities test (SDMT). Six months later, neuropsychological tests were repeated to look for changes in cognitive functions and loss of smell. Results: A total of 97 patients were included in the study, 52 patients with and 45 patients without smell loss associated with COVID-19. Fifty of these patients were re-evaluated 6 months after their initial examination. It was determined that the loss of smell lasted ≤3 months in 42 of the patients with olfactory loss and >3 months in 10 patients. No statistically significant difference was found between patients with and without COVID-19-related olfactory loss in terms of ACE-R, SDMT and ACER memory sub-scores at the first and second examinations. Patients whose loss of smell persisted for >3 months had lower ACE-R scores in their first examination compared to patients who lasted ≤3 months; At the 6-month follow-ups, SDMT scores were found to be lower (p=0.018 and p=0.044, respectively).