Lefke Avrupa Üniversitesi beslenme vediyetetik bölümü 1. sınıf ve 4. sınıföğrencilerinin beslenme bilgi düzeyleri,beslenme alışkanlıkları veantropometrik ölçümlerininkarşılaştırılması
- Tez No: 726379
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAL BARDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: European University of Lefke
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırma Lefke Avrupa Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 1. ve 4. Sınıf öğrencilerinin Beslenme Bilgi Düzeyleri, Beslenme Alışkanlıkları ve Antropometrik Ölçümlerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 75 kişi 1.sınıf ve 75 kişi 4.sınıf olmak üzere toplam 150 kişi (104 kız 46 erkek) katılmıştır. Araştırmadaki bilgiler öğrencilere uygulanan anket ölçeği ile elde edilmiştir. Araştırmaya katılan bireylere dengeli beslendiklerini düşünme durumları sorgulandığı zaman 1. sınıfların %50,7'si ve 4.sınıfların %44'ünün dengeli beslenmediğini ifade ettiği görülmüştür. Birinci sınıf öğrencilerinin%13,3'ü vücut yapısını zayıf bulurken,%4,0'ü kendini şişman bulmakta ve dördüncü sınıfların %14,7'si kendisini zayıf bulurken, %6,7'si kendini şişman olduğunu ifade etmişlerdir. En çok atlanılan öğünler 1.sınıf (%42,7) ve 4.sınıflar (%42) öğle yemeği olarak belirtilmiş. Katılımcılar kahvaltı yapmama nedeni olarak her iki grup da en çok vakit yetersizliği olarak göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the Nutritional Knowledge Levels, Nutritional Habits and Anthropometric Measurements of year 1 and year 4 Students in Lefke European University students of Nutrition and Dietetics Department. 150 students participated in the survey. The information in the research was obtained by the questionnaires applied to the students. The 50.7% of the 1 grade and 44% students of the fourth grade answer negative to the question' Do you think that you have a balanced diet.ave no answer to the question. From 1st grade 13.3% found themselves weak whereas 4.0% found themselves fat. From the 4th Grade14.7% found themselves weak, and 6.7 % found themselves fat. The most skipped meals were lunch for 1 class (42.7%) and fourth grade (42%). The participants showed that both groups were the most timeconsuming reasons for not having breakfast; 48% and 37.3% respectively.