Düzenli egzersiz yapan üniversite öğrencileri ile düzenli egzersiz yapmayan üniversite öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ve depresyona yatkınlık durumlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 797231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA GÜNEBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: European University of Lefke
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma Lefke Avrupa Üniversitesi'nde eğitim gören, spor salonuna kayıtlı olup düzenli egzersiz yapan ve düzenli egzersiz yapmayan öğrenciler üzerinde yapılmıştır. Araştırmaya katılan bireyler 210 kişi olup cinsiyete göre analiz edilmiştir. Katılımcıların cinsiyete göre dağılımı incelendiğinde kadınların oranı %59, erkeklerin oranı % 41'dir. Oluşturulan anket formu ile bireylerin genel demografik özellikleri, hastalık durumları, spor yapma durumu, beslenme alışkanlıkları, besin takviye kullanım durumu ve depresyon ölçek puanı ile anksiyete ölçek puan verileri toplanmış ve karşılaştırmalı tablolarla aralarındaki ilişki düzeyine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on students studying at the European University of Lefke, registered to the gym, exercising regularly and not doing regular exercise. The individuals participating in the study were 210 people and were analyzed according to gender. When the distribution of the participants by gender is examined, the rate of women is 59% and the rate of men is 41%. With the questionnaire form, the general demographic characteristics of the individuals, their illness, sports status, nutritional habits, use of nutritional supplements, depression scale score and anxiety scale score data were collected and the level of correlation between them was included with comparative tables. Considering the relationship between the nutritional habits of individuals according to their sports status, the frequency of consumption of foods such as milk and dairy products, red meat, chicken, eggs, which are significantly related in individuals who do sports, is a significantly strong statistic in individuals who do sports.