Pomza ve obsidyen agregaları kullanılarak betonarme lento üretimi
Production of reinforced concrete lintel using pumice and obsidian aggregate
- Tez No: 726392
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK OKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada Erzurum ili Pasinler ilçesi Demirdöven mevkiindeki ocaklardan çıkarılan pomza ile bölgede hafif yapı elemanları imalatı yapan Kaleblok Bims A.Ş. firmasının fabrika sahasında atık olarak biriken obsidyen agregaları kullanılarak hafif betonarme lentolar üretilmiştir. Bağlayıcı olarak CEM II-42,5 R tipi çimento kullanılarak %100 pomza ve %10 obsidyen + %90 pomza içeren hafif agregalı beton imal edilmiştir. Belirtilen beton karışımları kullanılarak ortalama birim hacim ağırlığı 1500 kgf/m3 olan hafif betonarme lentolar üretilmiştir. 1.3 m, 1.8 m ve 2.4 m açıklıklı lentolar ilgili standarda uygun olarak mekanik testlere tabi tutulmuş düzgün yayılı yük taşıma kapasiteleri deneysel ve teorik olarak elde edilmiştir. Deneysel çalışma neticesinde, lentoların 900 – 3600 kgf/m aralığında değişen düzgün yayılı yük taşıma kapasitesine sahip oldukları ve bu değerin piyasa talebinin üstünde olduğu sonucuna varılmıştır. İnce agrega olarak düşük miktarlarda obsidyen kullanımının kullanılan çimento miktarını azaltmakla birlikte, lentoların yük taşıma kapasitesi ve geç dönem birim hacim ağırlık değerlerinde %100 pomza ile imal edilmiş lentolardan farklı sonuçlar sunmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, reinforced lightweight concrete lintels were produced by using pumice extracted from the quarries in the Demirdöven district of the Erzurum-Pasinler region and obsidian aggregates accumulated as waste at the factory site of Kaleblok Bims Company, which manufactures lightweight construction elements in the region. Lightweight aggregate concrete containing 100% pumice and 10% obsidian + 90% pumice was produced by using CEM II-42.5 R type cement as a binder. Lightweight reinforced concrete lintels with an average unit volume weight of 1500 kgf/m3 were produced using the specified concrete mixtures. 1.3 m, 1.8 m, and 2.4 m span lintels were subjected to mechanical tests in accordance with the related standard, and their evenly distributed load carrying capacities were obtained experimentally and theoretically. As a result of the experimental study, it was concluded that the lintels have a uniformly distributed load carrying capacity ranging from 900 to 3600 kgf/m and that this value is above the market demand. Although the use of low amounts of obsidian as fine aggregate reduces the amount of cement used, it has been observed that the load bearing capacity of the lintels and the late period unit volume weight values of the lintels do not provide different results than the lintels manufactured with 100% pumice.