Prediyaliz hastalarında sağlık okuryazarlığının hasta sonuçlarına etkisi
The effect of health literacy on patient outcomes in predialysis patients
  1. Tez No: 726412
  2. Yazar: YAĞMUR AKBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN NURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, prediyaliz hastalarında sağlık okuryazarlığının hasta sonuçlarına etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırma Eylül 2020- Temmuz 2021 tarihleri arasında, evre 3b ve 4'te olan, nefroloji polikliniğine başvuran 45 müdahale, 45 kontrol olmak üzere toplam 90 prediyaliz hastası ile gerçekleştirildi. Veriler“Hasta Bilgi Formu”,“Hasta İzlem Formu”,“Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32”,“Diyaliz Semptom İndeksi”kullanarak yüz yüze toplandı. Müdahale grubundaki hastalarda sağlık okuryazarlığını artırmaya yönelik hemşirelik girişimi olarak iki kez bireysel yüz yüze eğitim verildi. Telefonla danışmanlık ve izlem için hastalar dördüncü ve sekinci haftalarda arandı. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede yapılmadı. Veriler t testi, varyans analizi, Kruskal Wallis H, Mann Whitney U testleri ile analiz edildi. Müdahale grubunda, hastaların yeterli sağlık okuryazarlığı %2.2'den %31.1'e yükseldi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a randomized controlled study to determine the effect of health literacy on patient outcomes in predialysis patients. The research was carried out with a total of 90 predialis patients, 45 of whom were intervention and 45 control, who applied to the nephrology outpatient, who is in stage 3b and 4, between September 2020 and July 2021. Data were collected face-to-face using“Patient Information Form”,“Patient Follow-up Form”,“Turkey Health Literacy Scale-32”,“Dialysis Symptom Index”. As a nursing intervention to increase health literacy in the patients in the experimental group, individual face-to-face training was given twice. Patients were called at the fourth and eighth weeks for telephone counseling and follow-up. No intervention was made in the control group. Data were analyzed with t test, analysis of variance, Wilcoxon, Kruskal Wallis H, Mann Whitney U tests. In the intervention group, adequate health literacy of patients increased from 2.2%to 31.1%.