Epilepsi hastası çocuklarda nöbet öz yeterliliğinin belirlenmesi
Determination of seizure self sufficiency in children with epilepsy
  1. Tez No: 726430
  2. Yazar: TUĞBA İNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER KOBYA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırma epilepsi hastası çocuklarda nöbet öz yeterliliğinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Trabzon il merkezinde bulunan bir üniversite hastanesinin pediatri servislerinde yatan ve pediatri nöroloji polikliniğine başvuran 8-17 yaş arası epilepsi hastası 62 çocuk ve ebeveynleri çalışmaya dâhil edildi. Araştırmada verileri Çocuk Tanıtım Formu, Epilepsili Çocuklarda Nöbet Öz Yeterlilik Ölçeği kullanılarak toplandı. Veriler Statistical Package for Social Sciences 24.0 paket programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Tamhane testi ve Sperman korelasyon analizi kullanıldı. Araştırmaya katılan epilepsili çocukların annelerin yaş ortalaması 38.80±5.30, babaların yaş ortalaması 41.69±6.00 olarak belirlendi. Ailedeki çocuk sayısı ortalaması ise 2.77±0.91'dır. Epilepsili çocukları yaş ortalaması 11.67±1.71 olup devam ettikleri sınıf ortalaması 6.22±2.09'dur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive type to determine seizure self efficacy in children with epilepsy. The children of 62 with epilepsy between the ages of 8 and 17 who applied to the pediatric neurology outpatient clinic of a university hospital in Trabzon city center were included in the study. The research data were collected using the Child Information Form and the Seizure Self Efficacy Scale in Children with Epilepsy. The data were analyzed using Statistical Package for Social Sciences 24.0 package program. Descriptive statistics, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Tamhane test and Sperman correlation analysis were used to evaluate the data. The mean age of mothers of children with epilepsy participating in the study was 38.80±5.30, and the mean age of fathers was 41.69±6.00 years. The average number of children in the family is 2.77±0.91. The mean age of the children with epilepsy is 11.67±1.71 and the average of the class they attend is 6.22±2.09.