Structured H-infinity controller design and analysis for highly maneuverable jet aircraft
Yüksek manevra kabiliyetli jet uçağı için yapılandırılmış H-sonsuz kontrolcü tasarımı ve analizi
- Tez No: 726475
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yüksek manevra kabiliyetine sahip uçaklar için uçuş kontrol yasalarını geliştirmek için gürbüz kontrol tekniği seçilmiş ve önerilen kontrol algoritmasının kazançlarını optimize etmek için yapılandırılmış H-Sonsuz kontrolcü tasarım tekniği kullanılmıştır. Bu amaçla, seçilen tasarım gereksinimlerini karşılayan kontrolcü kazançlarını başarılı bir şekilde en iyileyen systune algoritması kullanılmıştır. Tasarlanan kontrol kanunları bu gereksinimlere göre değerlendirilerek metodolojinin validasyonu sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Robust control technique is utilized to develop flight control laws for highly maneuverable aircraft. A structured H-Infinity controller is used, to optimize the gains of the proposed control algorithm. For this purpose systune algorithm available in Matlab is employed to successfully obtain the controller gains satisfying selected design requirements. Designed control laws are evaluated according to these requirements and validation of the methodology is presented.