Asitretin ve metotreksat uygulanmış rat beyin dokusunda alfa lipoik asitin oksidatif stres üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of alpha lipoic acid on oxidative stress in rat brain tissue applied with acitretin and methotrexate
  1. Tez No: 726508
  2. Yazar: ORHAN BAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE DIRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada asitretin (ACT) ve metotreksat (MTX) etken maddelerinin ve alfa lipoik asitin (ALA) rat beyin dokusunda süperoksit dismutaz (SOD) ve mangan süperoksit dismutaz (MnSOD) aktivitelerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, toplam 50 tane Wistar albino erkek rat kullanılmıştır. Çalışma grupları, Kontrol grubu (K), ALA grubu, ACT+MTX grubu ve ACT+MTX+ALA grubu olarak oluşturulmuştur. Fareler enjeksiyon öncesi 24 saat aç bırakılmıştır. Enjeksiyon işlemleri her sabah aynı saatte gerçekleştirilmiştir. ACT, MTX ve ALA %0.9'luk NaCl'de çözülmüştür. ACT (20mg/kg/gün), MTX (20mg/kg/hafta), ALA (50mg/kg/gün) ve bunların kombinasyonları da vücut ağırlığı düzeyinde intraperitoneal enjeksiyon ile ratlara verilmiştir. Ratlar servikal dislokasyon ile sakrifiye edilmiş ve beyinleri kalp perfüzyonundan sonra inceleme için çıkarılmıştır. Ratlardan alınan beyin doku örneklerinde, sitozolik SOD ve MnSOD enzim aktiviteleri ölçülmüştür. ACT+MTX verilen grupta K'ya göre sitozolik SOD enzimi aktivitesinde önce inhbisyon sonrasında aktivasyon, mitokondriyal MnSOD enzimi aktivitesinde ise önce aktivasyon sonra da inhibisyon meydana gelmiştir. Bu durum da MnSOD'un mitokondriyal bir enzim olduğu düşünüldüğünde çalışmada kullanılan etken maddelerden kaynaklı radikal hasara ilk yanıtın mitokondriyal seviyede verildiğini düşündürmektedir. İki etken maddeyle birlikte antioksidan olarak ALA'nın verilmesi sonucu enzim aktivitelerinin inhibisyonu gözlenmiştir. Bulgularımızı değerlendirdiğimizde ise ALA'nın beyin dokusunda ACT ve MTX kaynaklı oksidatif hasara karşı daha koruyucu etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of acitretin (ACT) and methotrexate (MTX) active ingredients and alpha lipoic acid (ALA) on superoxide dismutase (SOD) and manganese superoxide dismutase (MnSOD) activities in rat brain tissue were investigated. A total of 50 Wistar albino male rats were used in the study. Study groups were formed as Control group (K), ALA group, ACT+MTX group and ACT+MTX+ALA group. Mice were fasted for 24 hours before injection. Injections were carried out at the same time each morning. ACT, MTX and ALA were dissolved in 0.9% NaCl. ACT (20mg/kg/day), MTX (20mg/kg/week), ALA (50mg/kg/day) and their combinations were given to the rats by intraperitoneal injection at body weight level. Rats were sacrificed by cervical dislocation and their brains were removed for examination after cardiac perfusion. Cytosolic SOD and MnSOD enzyme activities were measured in brain tissue samples taken from rats. . According to K in the group given ACT+MTX; In the cytosolic SOD enzyme activity, first inhibition followed by activation, whereas in MnSOD enzyme activity, first activation and then inhibition occurred. Considering that MnSOD is a mitochondrial enzyme, it suggests that the first response to radical damage caused by the active substances used in the study is given at the mitochondrial level. Inhibition of enzyme activities was observed as a result of the administration of ALA as an antioxidant together with two active substances. When we evaluate our findings, we can say that ALA has a more protective effect against oxidative damage caused by ACT and MTX in brain tissue