Cumhuriyet Dönemi Türk eğitim sisteminde toplu öğretim uygulaması
The Aplication of collective education on the Republican Turkish educational system
- Tez No: 72654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırmada Cumhuriyet dönemi Türk eğitim sistemine toplu öğretim sisteminin girmesiyle uygulamada görülen gelişmeler, karşılaşılan güçlükler ve aksaklıklar irdelenmiştir. Bu amaçla; 1. 1926 öncesi ilkokul programlarının genel görünümü, 2. 1926, 1936, 1948 ve 1968 İlkokul programlarında toplu öğretimin görünümü, bu programlarda ders programı, ders süresi, hedefler, uygulamada karşılaşılan güçlükler ve aksaklıklar, 3. Uygulamadaki son duruma ilişkin veriler belgesel tarama yapılarak elde edilmiştir ve tarihsel sıralama içinde değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları şöyle özetlenebilir: 1. 1926 öncesi ilkokul programlarında toplu öğretim sistemine yer verilmediği, 1926 programı ile ilk kez eğitim sistemimize girdiği; hedeflerin ilk kez belirlendiği bu programda yaparak yaşayarak öğrenme ilkesinin esas alındığı, çocuktan hareket akımından etkilendiği kuramsal olarak söylenebilirse de uygulamada geleneksel tutumdan uzaklaşılamadığı görülmüştür. 2. 1936 programında hedeflerin ve ilkelerin ayrıntılı olarak ilk kez belirlendiği, Atatürk ilkelerinin ilk kez bu programda yer aldığı, çocuğun etkinliğine, ilgi ve ihtiyaçlarına önem veren toplu öğretim esasına dayalı olarak geliştirildiği, ancak 1926 programında gözlenen çok yönlü içerikten uzaklaşılamadığı görülmüştür. 3. 1948 programının, çocuğun etkinliğine, ilgi ve ihtiyaçlarına önem veren toplu öğretim esasına dayalı olarak geliştirildiği, ancak içeriğin çok yüklü olması, okul araç - gereç ve öğretmen sayısındaki yetersizlikler nedeniyle uygulamaya yeterince geçirilemediği görülmüştür. 4. 1968 programında toplu öğretim esasının tüm sınıflar için öngörüldüğü,programın yürütülmesi konusunda öğretmenin daha yetkinkılındığı, çağdaş program geliştirme anlayışına daha çok yaklaşıldığı görülmüştür. 5. X. Milli Eğitim Şurasından XV. Milli Eğitim Şurasına kadar tartışılan Sekiz Yıllık Kesintisiz Zorunlu İlköğretimin 1971 - 1972 öğretim yılında pilot uygulamasının başlatıldığı, 1739 Sayılı Yasa ile ilkesinin kabul edildiği 4306 Sayılı Yasa ile uygulamanın yasal adının konularak tüm öğrencileri kapsamasının sağlandığı, ilköğretimin 6. 7. ve 8. sınıflarında da toplu öğretim esasının benimsendiği görülmüştür. 6. Öğretmenlerin toplu öğretimin niteliğini yeterince bilmemeleri, gereğine inanmamaları, imkanların yetersizliği, basılı eğitim araçlarına gereğinden fazla yer verilmesi toplu öğretim sisteminin uygulamaya tam anlamıyla geçirilememesinin önemli engelleri olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
At this work, new the application methods, the difficulties and problems of the Republican Turkish education system that incorporated the collective education system have been analysed. For his aim the following fields were assessed. 1. The general position of the pre - 1926 Primary School Programs, 2. The general position of 1926, 1936, 1948 and 1968 Primary School Programs, the course programs, the course durations, aims and the difficulties and problems that have been encountered. 3. The latest application results were obtained through documentary researches and they are listed according to the historical classification. The results of the work was summarised as follows: 1. In the pre- 1926 Primary School Programs the collective education system was not included. At the 1926 Program, for first time, the global education system was included and the aims were clarified. Although, the concept of the learning through application and living was theoretically accepted and the system was influenced by the child- centered approach, it was observed that the system did not differ from from the traditional applications. 2. At the 1936 programme the aims and principles have been for the first time put formad in details and the principle of Atatürk also has (for the first time) been included. The development of the programme has been based on the collective education system that preserves a rola for the needs, attention and involvoment of child. However it has been obsorved that this programme did not differ much from the diverse contets of 1 926 programme. XII3. The development of 1948 Program was based on the involvement and needs of Child. But, bicause of the intensity of the Program and the insufficiencies in education aids and number of teachers, the Program was not table to put in practice. 4. The 1 968 Program offered the application of global education system for all classes, the involvement of the teachers for the application of the program was encouraged and a modern education system concept was accepted. 5. The Eight Year Compulsory Education System that was depated from 10 th to 15 th National Education Councils was started as a test case at the 1971 - 1972 education term. The education system was accepted whit the Law numbered 1739. Whit the Law numbered 4306, the system was put in application and the 6 th,7 th and 8 th classes of the primary Education Systems was incorporated into collective education. 6. The lack of information of teachers on the merits of collective education, the insufficiency of means and the excessive use of printed education tools were observed as the main obstacles against the application of collective education.