Yavru sıçanlarda tekrarlanan sevofluran ve sevofluran-rivastigmin uygulamalarının öğrenme ve hafıza üzerine etkileri
The effects of repeated sevofluran and sevofluran-rivastigmin applications on learning and memory in baby rats
  1. Tez No: 726558
  2. Yazar: GÜNEŞ ÖZLEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞİN SELCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Çalışmamızda sevofluranın yavru sıçanlarda kognitif fonksiyon bozukluğuna neden olup olmadığını ve sevofluranın yavru sıçanlarda kognitif fonksiyon bozukluğuna yol açması halinde bu bozukluğun rivastigmin verilerek giderilip giderilemeyeceğini araştırdık. GEREÇ-YÖNTEM: Doğumun 21. Gününü tamamlamış yavru sıçanlar sekizerli olmak üzere 4 eşit gruba ayrıldı. Sevofluran grubu (S), sevofluran ve rivastigmin grubu (SR), rivastigmin grubu(R), Kontrol grubu (K). Yavru sıçanların 22., 25., 28., 31. günlerinde Grup S ve Grup SR'ye 2 saat boyunca %2 sevofluran ve %100 oksijen inhale ettirildi. Diğer gruplara 2 saat boyunca %100 oksijen inhale ettirildi. Grup R ve Grup SR'ye 2mg/kg rivastigmin, Grup K ve Grup S'ye 1 ml salin subkutan olarak verildi. İlaç uygulamaları tamamlandıktan 3 gün sonra 3 gün süreyle sıçanların su tankında yüzerek platformu bulma süreleri kaydedildi. 4. gün Morris Water Maze Testi ile aynı ölçüm tekrarlandı. Elde edilen sonuçlar IBM SPSS Statistics 20 programı ile analiz edildi. Veri setlerine, oluşturulan grupların birbirinden farklı olup olmadığını irdelemek üzere çok yönlü tekrarlı ANOVA testi uygulandı. Farklı olduğu görülen grupların hangisinin veya hangilerinin anlamlı farka sahip olduğunu incelemek üzere Post Hoc testleri yapıldı. BULGULAR: Gruplar arasında platformu bulma süreleri arasında anlamlı fark olduğu ortaya çıktı (ρ
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION-OBJECTIVE: In our study, we investigated whether sevoflurane causes cognitive dysfunction in baby rats and if sevoflurane causes cognitive dysfunction in rats, this disorder can be eliminated by administering rivastigmine. MATERIALS-METHODS: Baby rats that completed the 21st day of birth were divided into 4 equal groups, eight in each group. Sevoflurane group (S), sevoflurane and rivastigmine group (SR), rivastigmine group (R), Control group (K). On the 22nd, 25th, 28th and 31st days of the baby rats, 2% sevoflurane and 100% oxygen were inhaled for 2 hours in Group S and Group SR. Other groups were inhaled 100% oxygen for 2 hours. Group R and Group SR were given 2mg/kg rivastigmine, Group K and Group S 1 ml saline subcutaneously. Three days after the completion of the drug administration, the time of the rats to find the platform by swimming in the water tank was recorded for 3 days. On the 4th day, the same measurement was repeated with the Morris Water Maze Test. The obtained results were analyzed with the IBM SPSS Statistics 20 program. Multiple repeated ANOVA test was applied to the data sets to examine whether the groups formed were different from each other. Post Hoc tests were performed to examine which or which of the groups found to be different had a significant difference. RESULTS: It was revealed that there was a significant difference in the time to find the platform between the groups (ρ