Strategic analysis of digital transformation in aviation industry and proposition of a new digital service quality model
Havacılık endüstrisinde dijital dönüşümün stratejik analizi ve yeni bir dijital hizmet kalitesi model önerimi
  1. Tez No: 726574
  2. Yazar: CELAL ALPAY HAVLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Teknolojideki hızlı ivmelenme pek çok endüstriyel alanda dijital dönüşüm (DD) sürecini başlatmıştır. DD'ye ilişkin literatür incelendiğinde, farklı endüstriyel alanlarda gerçekleştirilmiş çeşitli bilimsel çalışmalar olduğu, havacılık endüstrisindeki çalışmaların nispeten daha az olduğu görülmektedir. Bu çalışmalar tek bir soruna odaklanırken, belirli bir teknolojinin kullanımına ilişkin sonuçlar sunmaktadır. Bildiğimiz kadarıyla daha geniş bir bakış açısına sahip ya da birden fazla sorunu ele alan bütünleşik yaklaşımlar mevcut değildir. Bu tez çalışmasında, havacılık endüstrisindeki şirketlerin başarılı bir DD gerçekleştirmeleri ve uzun vadede fayda sağlayabilmeleri için stratejik noktaların belirlendiği bütünleşik yaklaşıma dayalı bir yol haritası sunulmuştur. Bu amaçla önerilen bu entegre yaklaşım hem literatüre hem de havacılık endüstrisine katkı sağlayan 4 ana aşamadan oluşmaktadır: Bir DD yetkinlik değerlendirme yapısının önerimi; Bir DD strateji değerlendirme yapısının önerimi; Bir DD başarı değerlendirme yapısının önerimi; Dijital hizmet kalitesi performans değerlendirme yapısının önerimi. Önerilen yaklaşımın analitik boyutu Aralık Değerli Sezgisel Bulanık Kümelere (IVIF) genişletilmiş Çok Kriterli Karar Verme (MCDM) yaklaşımı ile ele alınmıştır. Bu tezin yazına katkısı, havacılık endüstrisinde DD ile ilgili jenerik birçok model önermesinden ve bu modelleri gerçek vakalara uygulamasından kaynaklanmaktadır. Bir diğer katkı ise, IVIF kümelere dayalı MCDM yöntemlerinin önerilen modeller üzerinden havacılık endüstrisine ilk kez uyarlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The rapid acceleration in technology has initiated digital transformation (DT) process in many industrial areas. When the literature on DT is examined, it is seen that there are various scientific studies carried out in different industrial areas, and studies in the aviation industry are relatively limited. While these studies focus on a single problem, they provide results regarding a particular technology usage. To the best of our knowledge, there are no integrated approaches that have a broader perspective or address more than one problem. Therefore, in this thesis study, an integrated approach-based roadmap is proposed by focusing on DT, in which strategic points are determined so that companies in the aviation industry can achieve successful DT and benefit from it in the long term. For this purpose, this proposed integrated approach consists of 4 main stages that contribute to both the literature and the aviation industry: Proposition of a DT competency evaluation framework; Proposition of a DT strategy evaluation framework; Proposition of a DT success evaluation framework; Proposition of a digital service quality performance evaluation framework. The analytical dimension of the proposed approach is addressed by the Multi-Criteria Decision Making (MCDM) approach that is expanded to Interval-Valued Intuitionistic Fuzzy (IVIF) sets. The contribution of this thesis study stems from the proposition of generic models for DT in the aviation industry and their application to real cases. Another contribution is the adaptation of IVIF MCDM methods to the aviation industry based on the proposed models for the first time.