Çeltik bitkisinde (Oryza sativa L.)ferrus demir toksisitesinin giderilmesinde aktive bentonitin rolü
The role of activated bentonite in removed of ferrus iron toxicity in paddy plant (Oryza sativa L.)
- Tez No: 726573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN HORUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada kum kültürü demir (Fe) toksite ortamına uygulanan aktive bentonitin (AB) çeltik bitkisinin biyomas (sap+kök yaş ve kuru ağırlığı) ile sap+kök N, P, K, Ca, Mg, S, Na, Fe, Mn, Zn, Cu ve B içeriği üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla serada saf kuvars kum kültürü ortamına 250 ppm Fe (FeSO4.7H2O formunda) dozu ile artan dozlarda aktive edilmiş bentonit (% 0, 1, 2.5, 5, 7.5, 10 ve 15) uygulanarak Kızılırmak çeltik çeşidi (Oryza sativa L.) dikilmiştir. Deneme tam şansa bağlı blok deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak 70 gün süreyle yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of activated bentonite (AB) applied to iron (Fe) - toxic sand culture medium on biomass weight (stem + root fresh and dry weight) and some nutrient contents (N, P, K, Ca, Mg, S, Na, Fe, Mn, Zn, Cu, B) in the stem + root dry weight of rice plant were investigated. For this study carried out in the greenhouse, 250 ppm Fe (in the form of FeSO4.7H2O) and increasing doses of activated bentonite (0, 1, 2.5, 5, 7.5, 10 and 15 %) were applied to the pure quartz sand medium. Then, Kızılırmak rice variety (Oryza sativa L.) was grown in this growing medium. The experiment was carried out according to the complete random block trial design with 3 replications for 70 days.