Teşkilat yapısı ve uygulama sorunları bağlamında adli kolluk
Issues relating to the application of law enforcement and its organizational structure
  1. Tez No: 726577
  2. Yazar: ONUR CAN SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çalışmamızın konusunu, suç işlendikten sonra faaliyet gösteren kolluk birimi olarak tanımlanan adli kolluğa dair sorunlar oluşturmaktadır. Bu kapsamda öncelikle adli kolluğun teşkilat yapısı ve uygulamalarına dair mevzuat ve diğer hukuki düzenlemelere değinilmiş, geçmişten günümüze var olan tartışmalar yansıtılmış, bu sorunun varlığını gösterir nitelikteki ulusal ve uluslararası yargı kararları ışığında adli kolluk işlemlerine kısaca değinilmiştir. Ülkemizde adli kolluk sorununun mevcut ve çözümünün elzem olduğu iddiasındaki çalışmamız, bu sorunun kaynağına, devletin erkleri arasında var olan“denge”mekanizmasına dair aksaklıkları koymuştur. Bununla birlikte bazı devletlerin adli kolluk yapılanmalarına kısaca değinilerek hem bu dengeyi kurup kurmadıkları hem de“ideal bir adli kolluk nasıl olmalı/olmamalı?”sorularının düşünülmesini sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, we discussed the issues about the judicial law enforcement which takes part after the crime committed. In this context, firstly, the legislation and other legal regulations on the organizational structure and practices of the judicial law enfocement were mentioned; the debates from the past to the present were explained, moreover judicial law enforcement proceedings were briefly mentioned in the light of national and international judicial decisions that show the existence of this issue. In this work we claimed that It is essential to solve the problem of judicial law enforcement in Turkey; the source of this issue is all about checks and balances. In addition to this, some states' judicial law enforcement organizations were briefly mentioned compared to the Turkish judicial law enforcement whether the states establish this balance or not enforcement thus“how an ideal judicial law enforcement should and should not be?”were discussed.