Hemşirelerde merhamet yorgunluğu ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki
The relationship between compassion fatigue and intention to leave work in nurses
  1. Tez No: 726576
  2. Yazar: SÜMEYYE ZEREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMANUR KUMRAL ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelerde merhamet yorgunluğu ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki araştırma İstanbul İlinde bir devlet hastanesinde çalışmakta olan 225 hemşire ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Bilgi Formu, Merhamet Yorgunluğu- Kısa Ölçeği(MY-KÖ) ve İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği (İANÖ) kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Student's t test, One-way ANOVA test, Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis-H test ve Pearson Korelasyon Analizi kullanıldı. Bulgular: Hemşirelerin yaş ortalaması 31,68 ± 7,31 yıl olup, %78,2'si kadın, %76,4'ü lisans mezunu ve %50,7'si 1-5 yıl mesleki deneyime sahiptir. Hemşirelerin MY-KÖ toplam ve ikincil travma, mesleki tükenmişlik alt boyut puan ortalamaları sırasıyla 59,36±24,92, 20,62±10,85, 38,74±16,42 olarak, İANÖ puan ortalaması ise 2,65±1,19 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to examine the relationship between compassion fatigue and intention to leave work in nurses. Materials and Methods: The descriptive and correlational research was conducted with 225 nurses working in a state hospital in Istanbul. Information Form, Compassion Fatigue-Short Scale and Turnover Intention Scale were used to collect data. Descriptive statistics, Student's t-test, one-way ANOVA test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Pearson Correlation Analysis were used to evaluate the data. Results: Nurses mean age was 31.68 ± 7.31 years, 78.2% of them were women, 76.4% had bachelor's degree and 50.7% had 1-5 years of professional experience. Nurses' Compassion Fatigue-Short Scale total and secondary trauma, job burnout sub-dimension mean scores were 59.36±24.92, 20.62±10.85, 38.74±16.42, respectively, and their mean score from the Turnover Intention Scale was 2.65±1.19.