Hashimoto tiroiditli hastalarda tükürük sitokin seviyelerinin diş çürüğü üzerine etkisi
The effect of salivary cytokine levels of the patients with hashimoto thyroiditis on dental caries
- Tez No: 726586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA GÜRSEL SÜRMELİOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı Hashimato tiroiditli hastaların diş çürüğünün tükürük sitokin seviyelerine olan etkisinin ve ağız ve diş sağlığı durumunun değerlendirilmesidir. Çalışmamıza Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Anabilim Dalı'nda Hashimato Tiroiditi tanısı almış 30 hasta dahil edildi (n=30). Hastaların standardizasyonu belli biyokimyasal parametreler ile sağlandı ve alınan anamnez ile grupların sosyodemografik verileri değerlendirildi. Diş ve dişeti sağlığı değerlendirmesi için ICDAS indeksi ve periodontal indeksler kullanılırken, xerostomi varlığını tespit etmek için uyarılmış ve uyarılmamış tükürük akış hızı seviyeleri değerlendirildi. Tükürük pH'sı ölçümü için pH metre kullanıldı. Hastaların mevcut ağız ve diş problemleri saptandıktan sonra gerekli tedavileri yapıldı. Tedaviden 3 ay sonra sitokin seviyelerinin (TNF-α, IL-6, IL-8, CRP) değerlendirilmesi amacıyla tükürük örnekleri alınarak ELISA analizleri yapıldı. İstatistiksel analiz için SPSS 28.0.1 programı kullanıldı. Sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluğunun tespiti için Shaphiro-Wilk testi kullanıldı. Nonparametrik verilerin ikili karşılaştırmasında için Wilcoxon testi kullanılırken, kategorik değişkenlerin analizinde Ki-kare testi yapıldı. Çalışma sonucunda tüm hastaların tükürük akış hızlarının düşük olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of dental caries on salivary cytokine levels and the oral and dental health of the patients with Hashimoto's thyroiditis. 30 patients were included in the study (n=30), diagnosed with Hashimoto's Thyroiditis in Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of Endocrinology. The standardization of the patients was achieved with certain biochemical parameters, and the sociodemographic information of the groups were evaluated with the anamnesis. While ICDAS index and periodontal indices were used for dental and gingival health evaluation, stimulated and unstimulated salivary flow rate levels were evaluated to detect the presence of xerostomia. A pH meter was used for salivary pH measurement. After determination of the oral and dental problems of the patients, necessary treatments were applied. After three months of the treatment, saliva samples were taken for the evaluation of cytokine levels (TNF-α, IL-6, IL-8, CRP) and ELISA analyzes were performed. For statistical analysis, SPSS 28.0.1 program was used. In order to check the conformity of quantitative variables with normal distribution, Shaphiro-Wilk test was used. While Wilcoxon test was used for pairwise comparison of nonparametric data, Chi-square test was used for analysis of categorical variables. As a result of the study, it was determined that all patients had low salivary flow rates.