Kıbrıs Barış Harekâtı'nın İngiliz basınına yansımaları
The reflections of Cyprus Peace Operation on British newspapers
- Tez No: 726587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kıbrıs adasının stratejik konumu yıllar boyunca adada yaşanan gelişmeleri etkilemekle sınırlı kalmayıp, yakın tarihimizi de etkilemiştir. Bu gelişmeler yalnız bölgeyle kalmayıp tüm dünyada geniş yankılar uyandırmış ve ada dünya ülkelerinin odak noktası haline gelmiştir. Kıbrıs meselesinin ortaya çıkışı genellikle 1960 sonrası adada yaşayan Kıbrıslı Türkler ve Rumlar arasında ortaya çıkan ve günümüze kadar farklı şekillerde devam eden sorunlar şeklinde görünse de asıl sorunun ortaya çıkışı İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle başlayan ve 1960 yılında Kıbrıs'ın bağımsız olmasıyla sona eren dönemi kapsamaktadır. Türkiye, İngiltere ve Yunanistan'ın 1959'da imzaladığı Zürih ve Londra Antlaşmaları ile bu ülkelerin garantörlüğünde Türk ve Rum halklarının eşitliğine dayalı Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu. Rumlara ait silahlı gruplarca 1963'ten beri gerçekleştirilen saldırılar sonucunda Kıbrıs Türkleri, ülke yönetiminden baskı ve zulümle uzaklaştırıldı. Kıbrıs Adası'nı Yunanistan'a bağlama hedeflerine ulaşmak isteyen Rumların yürüttükleri saldırılar ve ambargolar 1963-1974 yılları arasında artarak devam etti. Ada yönetimine 15 Temmuz 1974 tarihinde bir darbe gerçekleştirildi. Bu durum karşısında Türkler tepkisini daha da fazla ortaya koymaya başladı. Kıbrıs Adası'nda Türklerin uğradığı baskı ve zulümler karşısında 20 Temmuz 1974 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerince adaya ilk askeri müdahale ve ardından 14 Ağustos 1974 yılında da“Ayşe tatile çıksın”parolasıyla da askeri harekât gerçekleştirildi. Bu harekât Bülent Ecevit'in de söylediği gibi yalnız Türklere değil Rumlara da barış götürmeyi amaçlamaktaydı. Birçok ülkenin basınında kendine yer bulan bu harekâta da garantör devlet olan İngiltere basınını da yakından ilgilendirmiştir. Bu çalışmada Kıbrıs Barış Harekâtı'nın, İngiliz basınına yansımaları ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The strategic location of Cyprus island not only has affected the developments on the island but also has exerted an influence on our recent history over the years. The developments had a great impact not merely on that region but also all over the world, and the island became the focus of attention for world countries. Although the emergence of the Cyprus issue often seems to be based on the conflicts, which broke out between Turkish and Greek Cypriots living on the island after 1960 and have continued in different forms to the present day, the actual emergence of the problem covers the period, which started with the end of the Second World War and ended with the independence of Cyprus in 1960. With London and Zurich Agreements signed by the United Kingdom, Turkey and Greece in 1959, The Republic of Cyprus, which was built upon the equality of the Turkish and Greek Cypriots, was established under the guarantee of those countries. As a result of the attacks that had been carried out by Greek armed groups since 1963, Turkish Cypriots were kept away from the country's administration by oppression and cruelty. The embargoes and attacks imposed by Greeks who wanted to reach their goal of unifying the island of Cyprus with Greece continued to increase between 1963 and 1974. A coup d'état against the island government was conducted on July 15, 1974. Turkish people started to show much more reaction in response to that circumstance. In the face of the oppression and persecution of the Turkish Cypriots on the island of Cyprus, the first military intervention to the island was made by Turkish Armed Forces on July 20, 1974, and then a military operation was carried out under the code phrase“Aishe should go on vocation”on August 14, 1974. The aim of that operation, as Bülent Ecevit stated, was to bring peace to both Turkish and Greek Cypriots. The operation, which was covered in the press of many countries, was also of great interest to the press of Britain, a guarantor state on the island. In the present study, the reflections of Cyprus Peace Operation on British newspapers will be investigated.