Feyerabend ve anarşizm
Feyerabend and anarchism
- Tez No: 726588
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çalışmamızın amacı, filozofumuz Feyerabend'in bilim felsefesinde ki anarşist ve dadacı tutumlarını ortaya çıkarmaktır. Amacımız doğrultusunda ilk olarak, klasik anarşistlerin bakış açılarından yaklaşarak, bir anarşizm incelemesi yapılmaya çalışılmıştır. İkinci olarak Dadaizm'in doğuşundaki etmenlerin neler olduğu, hangi temeller üzerinde yükselip, yayıldığı ve nasıl son bulduğu aydınlatılmaya çalışılmıştır. Üçüncü olarak, filozofumuzun bu fikirlerden, tutumlardan ve davranışlardan nasıl etkilendiği ve bunları kendi bilim felsefesine nasıl uyarladığı mercek altına alınmıştır. Sonuç bölümünde ise, filozofumuzun anarşist ve dadacı tutumu bilinçli olarak sergilediği ve gerek takındığı tutum, gerekse kullandığı dille, dikkatleri hümanist bir bilim anlayışına çekmek istemiş olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is revealing our philosopher's, Feyerabend, the anarchy and Dadaist attitudes in the philosophy of science. In accordance with our purpose, firstly, an attempt was made to analyze anarchism by approaching it from the factors the perspectives of classical anarchists. Secondly, It has been tried to enlighten what the factors of dadaism are, Essentials on which it rose and spread and how it ended. Thirdly, how our philosopher was affected by these ideas, attitudes and behaviors and how he adapted them to his philosophy of science has been examined. In the part of final, It has been tried to reveal that our philosopher consciously exhibited anarchist and Dadaist attitude and wanted to draw attention to a hümanist science mentality by both his attitude and the language he used.