Köprülü Mehmed Paşa'nın faaliyetleri (1656 - 1661)
Activities of Köprülü Mehmed Pasha (1656 - 1661)
- Tez No: 726631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAİF İVECAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
XIII. yüzyıl sonlarında bugünkü Bursa-Marmara havalisinde teşekkül eden Osmanlı Devleti tarihin gördüğü en büyük imparatorluklardan biri olma hüviyeti göstermektedir. Tek hanedana bağlı olarak altı yüz küsur sene mevcudiyeti olma durumu da bir diğer dikkate şayan husustur. XVI. yüzyılda dünya siyasetine yön verdiği görülen Osmanlı Devleti, müverrihlerin“Altın Çağ”olarak takdim ettikleri Kanuni döneminde bozulma emareleri göstermeye başlamıştır. XVII. yüzyılın başlarından itibaren de bu bozulma (Halil İnalcık'ın tabiri ile kargaşa ve fesad) IV. Murad'ın 1632 ile 1640 yılları arası dönemini saymazsak 1656 yılına kadar devam etmiştir. IV. Mehmed'in tahta çıkışından yani 1648'ten 1656'ya kadar karışıklıklar içerisinde olan devletin, 1656'da Köprülü Mehmed Paşa'nın bir dikta yönetimiyle rahat bir nefes alması ve sonraki süreçte Osmanlıların, Viyana önlerine kadar gitmesi ayrı bir merak konusudur. Çalışma, Köprülüler ailesinin kurucusu olan Köprülü Mehmed Paşa'nın kim olduğu ve sadrazamlık dönemi olaylarını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
At the end of XIII. century, the Ottoman Empire, which was formed in today's Bursa-Marmara region, shows the identity of being one of the greatest empires that history has seen. The existence of a single dynasty for more than six hundred years is another noteworthy issue. The Ottoman Empire which was seen to direct the world politics at the XVI. century in started to show signs of deterioration during the Kanuni period, which was presented as the“Golden Age”by the historians. XVII. century this corruption (as Halil İnalcık put it, turmoil and intrgue) from the beginning of IV. If we do not count the period of Murad between 1632 and 1640, it continued until 1656. IV. It is another matter of curiosity that the state, which was in turmoil from Mehmed's accession to the throne, from 1648 to 1656, breathed a sigh of relief under the dictatorship of Köprülü Mehmed Pasha in 1656, and that the Ottomans went to Vienna in the next process. The study covers the identity of Köprülü Mehmed Pasha, the founder of the Köprülü family, and the events of his grand viziership.