Köprülü Fâzıl Ahmet Paşa'nın faaliyetleri (1661-1676)
Activities of Köprülü Fâzıl Ahmet Pasha (1661-1676)
- Tez No: 948479
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
XVII. yüzyıl, Osmanlı Devleti'nin siyasi, askerî, ekonomik ve sosyal alanlarda büyük bunalımlar yaşadığı bir dönemi temsil etmektedir. Bu dönemde merkezî otoritenin zayıflaması, padişahların tecrübesizliği, saray entrikaları, ilmiye sınıfındaki çözülme ve ordu içindeki disiplinsizlik, devleti çok yönlü bir çöküş sürecine sürüklemiştir. Bu kriz ortamında 1656 yılında sadrazamlığa getirilen Köprülü Mehmet Paşa, gerçekleştirdiği reformlarla devlet idaresini yeniden yapılandırmış ve görev süresi sonunda sadareti oğlu Köprülüzâde Fâzıl Ahmet Paşa'ya devretmiştir. Fâzıl Ahmet Paşa, on beş yıl süren sadrazamlığı boyunca hem iç yönetimde istikrarı sağlamış hem de dış siyasette önemli askerî ve diplomatik başarılar elde etmiştir. Uyvar, Girit ve Kamaniçe seferleri, Osmanlı Devleti'nin Batı'daki sınırlarını koruma ve genişletme politikası açısından önemlidir. Bununla birlikte, yalnızca fetihlerle yetinmeyip imar ve vakıf faaliyetlerine de büyük önem vermiş; camiler, medreseler, kütüphaneler, su yapıları ve sosyal kurumlar inşa ettirmiştir. İstanbul'daki Köprülü Kütüphanesi ve Vezirköprü Medresesi gibi eserler, onun kalıcı kültürel mirasını yansıtmaktadır. Bu çalışma, Fâzıl Ahmet Paşa'nın sadaret dönemindeki faaliyetlerini, askerî seferlerini, idarî reformlarını ve kültürel-mimari mirasını çok yönlü bir yaklaşımla incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The seventeenth century marks a period of significant political, military, economic, and social crisis for the Ottoman Empire. During this time, the weakening of central authority, inexperienced sultans, palace intrigues, the decline of the scholarly class, and lack of military discipline dragged the state into a complex and multifaceted collapse. In response to this crisis, Köprülü Mehmed Pasha was appointed as Grand Vizier in 1656, initiating a series of reforms. At the end of his tenure, he recommended his son, Köprülüzâde Fâzıl Ahmet Pasha, as his successor. Throughout his fifteen-year vizierate, Fâzıl Ahmet Pasha ensured internal stability and led the empire to significant military and diplomatic successes abroad. The campaigns in Uyvar, Crete, and Kamianets were critical to preserving and expanding the Ottoman western frontiers. In addition to military conquests, he placed considerable emphasis on architectural and charitable foundations by constructing mosques, madrasas, libraries, aqueducts, and social service institutions. Works such as the Köprülü Library in Istanbul and the madrasa in Vezirköprü reflect his enduring cultural legacy. This thesis provides a multidimensional analysis of Fâzıl Ahmet Pasha's military expeditions, administrative reforms, and architectural-cultural contributions, revealing his role as a figure of stability and reconstruction during the Ottoman Empire's stagnation era