Adölesanlarda kafein tüketiminin algılanan stres ve depresyon üzerine etkisi
The effect of caffeine consumption on perceived stress and depression in adolescents
  1. Tez No: 726650
  2. Yazar: SÜMEYYE TOPLU ATAKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞENER TAPLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, lise son sınıf öğrencisi adölesanlarda kafein tüketiminin algılan stres ve depresyon üzerine etkisini belirlemek amacıyla 2019-2020 eğitim öğretim yılında kesitsel çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırma Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı il merkezinde bulunan 9 lisede gerçekleştirilmiş olup dahil etme kriterlerini sağlayan 527 adölesan çalışmanın örneklemini oluşturdu. Çalışma için kurum izni ve etik kurul izninin alınmasının ardından veriler Adölesan Bilgi Formu, Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ-10) ve Reynold Ergen Depresyon Ölçeği (REDÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel analizler, Shapiro Wilk normallik testi, ki kare, Kruskal Wallis, bağımsız iki örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, Tukey testi, Spearman korelasyon analizi ve doğrusal regresyon modelleri kullanıldı. Regresyon analizleri için p0.05).
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a cross-sectional study in the 2019-2020 academic year in order to determine the relationship between caffeine consumption and perceived stress and depression in high school senior adolescents. The research was carried out in 9 high schools in the city center affiliated to the Yozgat National Education Directorate and formed the sample of 527 adolescent studies that met the inclusion criteria. After obtaining the permission of the institution and the ethics committee, the data were collected with the Adolescent Information Form prepared by the researchers, the Perceived Stress Scale (PSS) and the Reynold Adolescent Depression Scale (RADS). Descriptive statistical analyses, Shapiro Wilk test of normality, chi square test, kruskal wallis, independent two-sample ttest, one-way analysis of variance, Tukey test, Spearman correlation analysis and linear regression models were used to evaluate the data. p0.05).