COVİD-19 ilişkili sitokin salınım sendromunda tocilizumabın etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of tocilizumab in patients developing cytokine release syndrome due to COVID-19
- Tez No: 726662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ BİLGİLİ, PROF. DR. İSMAİL HAKKI CİNEL, DOÇ. DR. FETHİ GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş: Sitokin salınım sendromu COVID-19'a bağlı mortalitelerin önemli nedenlerinden biridir.1–3 Sitokin salınım sendromu ve buna bağlı komplikasyonları tedavi altına almaya yönelik birden fazla ajanın klinikte kullanımı olsa da bunların etkinliği ile ilgili çalışmalar halen sürmektedir.1 Çalışmamızda COVID-19 nedeniyle yoğun bakımda takip edilen hastalarda gelişen sitokin salınım sendromunda tocilizumabın etkinliğini, mortalite üzerine etkisini ve tocilizumaba bağlı ortaya çıkabilecek komplikasyonları araştırmayı hedefledik. Materyal ve Metod: Etik kurul onayını takiben Ekim 2020-Ağustos 2021 tarihleri arasında COVID-19 nedeniyle yoğun bakım ünitesinde takip edilen sitokin salınım sendromu gelişen hastalar dahil edilmiş olup, hastalar tocilizumab alan ve tocilizumab almayan olmak üzere gruplandırılmıştır. Vaka-kontrol çalışması olarak planlanan çalışmada her iki grupta yer alan hastaların SOFA (Sequential organ failure assesment) ve GKS (Glascow koma skalası) skorları, P/F (Parsiyel oksijen basıncı/fraksiyone oksijen basıncı) değerleri, yoğun bakım tedavileri, laboratuvar parametreleri (tedaviyi aldığı gün, 3., 5., 7. günler), morbidite ve sağ kalımları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cytokine Release Syndrome is one of the important causes of mortality due to COVID-19. Although more than one agent is used to treat cytokine release syndrome and its related complications, studies are still ongoing. In our study, we aimed to investigate the effectiveness of tocilizumab, its effect on mortality and complications that may occur due to tocilizumab in cytokine release syndrome developed in patients followed in the intensive care unit due to COVID-19. Material and Method: Following the ethics committee approval, patients who developed cytokine release syndrome, who were being followed up in the intensive care unit due to COVID-19 between October 2020 and August 2021, were included. The patients were grouped as those who received tocilizumab and those who did not receive tocilizumab. In the study, which was planned as a case-control study, SOFA and GCS scores, P/F values, intensive care treatments, laboratory parameters (on the day of receiving the treatment, 3rd, 5th, 7th days), morbidity and survival of the patients in both groups were compared.