0-2 yaş bebeği olan ve emziren annelerin kamusal alanlarda emzirme davranışlarının ve bunu etkileyeme faktörlerin incelenmesi
Investigation of breastfeeding behaviors in public spaces and factors affecting breastfeeding mothers with 0-2 year old babies
  1. Tez No: 726663
  2. Yazar: SINEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı 0-2 yaş bebeği olan annelerin, kamusal alanlarda emzirme konusundaki tutumlarının, davranışlarının ve etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Veri toplama Aralık 2020 - Mart 2021 tarih aralığında yapılmıştır. Çalışmaya 660 anne katılım göstermiştir. Değişkenler sosyodemografik, emzirme durumu, ev ortamında emzirme ve kamusal alanda emzirmeye ilişkin özellikler olarak dört ana grupta sınıflandırılmıştır. Annelerin emzirmeye karşı tutumu Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği ile ölçülmüştür. Anket formunda katılımcıların yaş, medeni durum, aile tipi, çocuk sayısı, emzirme durumu, eğitim düzeyi, geliri, mesleği, çalışma durumu, evde emzirme ortamı ve kamusal alanlarda emzirmeye yönelik sorular yer almaktadır. Veriler online platformda google forms üzerinden hazırlanan formlarla çevrimiçi yöntemle toplanmıştır. İstatistiksel analizlerde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare testi ve regresyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the attitudes, behaviors and influencing factors of mothers with 0-2 year old babies about breastfeeding in public spaces. Method: The study is of descriptive and cross-sectional type. Data collection was carried out between December 2020 - March 2021. 660 mothers participated in the study. Variables were classified into four main groups as sociodemographic, breastfeeding status, breastfeeding in the home environment, and characteristics of breastfeeding in public. Attitudes of mothers towards breastfeeding were measured with the Infant Nutrition Attitude Scale. In the questionnaire form, there are questions about participants' age, marital status, family type, number of children, breastfeeding status, education level, income, occupation, employment status, breastfeeding environment at home and breastfeeding in public spaces. The data were collected by online method with forms prepared on google forms on the online platform. Descriptive statistics, chi-square test and regression tests were used in statistical analysis.