Ortodontı̇k tedavı̇ gören hastaların pandemı̇ sürecı̇ne yaklaşımlarının değerlendirilmesi ve korku sevı̇yelerı̇nı̇n ölçülmesı̇
Evaluation of the approaches to the pandemic process and measuring the fear level in orthodontic patients
  1. Tez No: 726668
  2. Yazar: AYBİKE KARAÜZÜM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN SEYHAN CEZAİRLİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Devam etmekte olan COVID-19 (Koronavirüs Hastalığı 2019) pandemisi, hastaların, sağlık çalışanlarının ve halkın ruh sağlığını etkilemektedir. Çalışmamızda; COVID-19 salgını sürecinde ortodontik tedavi gören hastaların pandemi sürecine yaklaşımlarının ve korku seviyelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda ortodontik tedavi gören 220 kadın 136 erkek toplam 356 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan bireylere COVID-19 Korku Skalası'nı da içeren 5 bölümden oluşan 41 soruluk bir anket yöneltilerek cevaplamaları istenmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Pandemi sürecinde ortodontik tedavi uyumu ile ilgili veriler cinsiyete göre değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar mevcuttur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The ongoing COVID-19 (Coronavirus disease 2019) pandemic is affecting the mental health of patients, healthcare workers, and the public. In our study; it is aimed to evaluate the approaches to the pandemic process and fear levels of patients who received orthodontic treatment during the COVID-19 pandemic. Material and Method: A total of 356 individuals, 220 females and 136 males, who received orthodontic treatment in Ordu University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics were included in the study. Individuals who participated in the study were asked to answer a survey consisting of 41 questions and 5 parts, including the COVID-19 Fear Scale. The obtained data were evaluated statistically. Results: When the data on orthodontic treatment compliance during the pandemic process are evaluated according to gender, there are statistically significant differences (p0.05).