Flash-free bonding sisteminin, farklı polimerizasyon sürelerindeki bağlantı dayanımının değerlendirilmesi: İn-vitro çalışma
The evaluation of shear bond strenght of flash-free bonding system using different curing time
  1. Tez No: 726667
  2. Yazar: YALÇIN KAFKAS MISIRLIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Flash-Free Metal Braket (3M Unitek, Monrovia, CA, ABD) adeziv sisteminin farklı polimeriazsyon süreleri altında Self-etch primer yöntemi ve geleneksel yöntemle (%37 ortofosforik aşındırma + yıkama + primer) bağlanma dayanımlarını incelemek. Materyal ve Metot: Alçı bloklara yerleştirilen 180 adet sığır alt keser dişleri her birinde 30 diş bulunan 6 gruba ayrıldı. Bu çalışmada 180 adet alt kesici metal diş braketi kullanıldı. Grup 1'de standart braketler, 10 saniyelik polimerizasyon ile geleneksel yöntem kullanılarak dişlere yapıştırıldı. Grup 2'de kendinden adezivli flash-free braketler 10 saniye polimerizasyon ve self-etch primer kullanılarak yapıştırıldı. Grup 3'te kendinden adezivli flash-free braketler, 3 saniye polimerizasyon ile geleneksel yöntem kullanılarak yapıştırıldı. Grup 4'te kendinden adezivli flash-free braketler, 3 saniye polimerizasyon ile self-etch primer kullanılarak yapıştırıldı. Grup 5'te kendinden adezivli flash-free braketler, 1 saniye polimerizasyon ile geleneksel yöntem kullanılarak yapıştırıldı. Grup 6'da kendinden adezivli flash-free braketler, 1 saniye polimerizasyon ile self-etch primer kullanılarak yapıştırıldı. Universal test cihazı ile kesme bağlanma dayanımı testi yapıldı. Yapıştırıcı Kalıntı İndeksi (ARI) diş yüzeyinde kalan kompozit rezin miktarını belirlemek için kullanıldı. Bulgular: Grup 1 ile Grup 2 ve 3'ün bağlanma dayanımları arasında istatistiksel olarak önemli fark izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the bond strength of Flash-Free Metal Bracket (3M Unitek, Monrovia, CA, USA) adhesive system with Self-etching primary method and conventional method (37% orthophosphoric etching + washing + primer) with different curing times. Material and Methods: 180 bovine lower incisors placed in cast blocks will be randomly divided into 6 groups of 30 teeth each. A total of 180 lower incisor brackets were used in this study. In Group 1 standard brackets bonded to the teeth using the conventional method with 10 second light curing. In Group 2 pre-coated flash free brackets bonded using self-etching primer with 10 second light curing. In Group 3 pre-coated flash free brackets bonded using conventional method with 3 second light curing. In Group 4 pre-coated flash free brackets bonded using self-etching primer with 3 second light curing. In Group 5 pre-coated flash free brackets bonded using conventional method with 1 second light curing. In group 6 pre-coated flash free brackets bonded using self-etching primer with 1 second light curing. Shear bond strength test was performed with the universal testing machine. The Adhesive Remnant Index (ARI) was used to determine the amount of composite resin remaining on the tooth surface. Results: There was no statistically significant difference between the bond strengths of Group 1 and Groups 2 and 3.