Fatigue analysis and modeling of a high-pressure cylinder used in water jet cutting machine
  1. Tez No: 726679
  2. Yazar: MOHAMAD MOURAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KAYGUSUZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ARMİN TÜRKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Otofretaj, yüksek basınçlı ekipmanın ömrünü uzatmak için kullanılan bir prosedürdür. Bu tezin amacı, su jeti kesim makinesinde kullanılan bir borunun Von-mises gerilmelerini modellemek ve analiz etmek ve otofretaj işlemini gerçekleştirmeden önce ve sonra bu parçanın yorulmasını incelemektir. Örneğin kullanılan kalın duvarlı bir silindir, otofretaj işlemini ve bunun hem maksimum gerilme değeri hem de silindirin yorulması üzerindeki etkisini incelemek için kullanılacaktır. Son olarak sonuçlar otofretaj işleminin kesme makinesinin basınçlı suyunun neden olduğu maksimum gerilme değerini önemli ölçüde azalttığını ve ayrıca silindirin yaşam döngüsünü arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Autofrettage is a procedure used to improve the life of high-pressure equipment. This thesis aim is to model and analyze the Von-mises stresses of a pipe used in the water jet cutting machine, and study the fatigue of such part, before and after performing the autofrettage process. A thick-walled cylinder, used as an example, will be employed to study autofrettage process and its effect on both maximum value of stress, and fatigue of the cylinder. Eventually, the results shown that autofrettage process significantly decreased the maximum value of stress, caused by the pressurized water of the cutting machine, also increased the life cycle of the cylinder.