Yakın kümelerin topolojik yapıları
Topological structures of near sets
  1. Tez No: 726680
  2. Yazar: SÜLEYMAN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Belirsizlik içeren küme teorilerinden başlıca iki tanesini tanıtmayı amaçlayan bu tez iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, belirsizliklerin incelenmesinde önemli bir kilometre taşı olan kaba kümeler ve özellikleri tanıtılmıştır. 3 alt bölümden oluşan ikinci bölümde ise birinci alt bölümde kaba küme teorisinin bir genellemesi olan yakın kümeler ve özellikleri tanıtılmıştır. İkinci alt bölümde ise r-yakın topolojik uzaylar ve temel kavramları tanıtılmıştır. Tezin orijinal kısmı olan üçüncü alt bölümde ise r-yakın taban ve r-yakın alt uzaylara giriş yapılmış temel özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, which aims to introduce two of the main uncertainty-containing set theories, consists of two main parts. In the first chapter, rough sets and their properties, which are an important milestone in the study of uncertainties, are introduced. In the second part, which consists of 3 subsections, close sets, which are a generalization of rough set theory, and their properties are introduced in the first subsection. In the second subsection, r-near topological spaces and their basic concepts are introduced. In the third subsection, which is the original part of the thesis, the basic properties of r-near base and r-close subspaces are examined.