Julius Klaudiuslar Dönemi sikkelerinde anıtlar
The depictions of the monuments on the coins of the Julio Claudian time
  1. Tez No: 319831
  2. Yazar: AHMET MELİH AKTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Julius Kladiuslar sülalesinin kurucusu ve ilk roma imparatoru olan Augustus manevi babası Julius Sezar'ın hatalarından ders almayı bilmiş, Roma halkı, ordusu ve senatosunun güvenini ve sevgisini kazanarak, yöneticilikte zamanla büyük güç elde etmeyi başarmıştır. Bu nedenle Julius Klaudius Sülalesi'nin imparatorlarının tümü, Oktavian'ın emin adımlarla ilerleyerek Augustus oluşunu, Roma İmparatorluğu'nun sınırlarında güvenliği sağladıktan sonra Pax Romana'yı ilan ederek, barışın nimetleriyle uzun süren savaşlardan bıkmış halkı mutlu etmesini örnek almışlardır.Augustus ideal yönetici olarak gören Julius Klaudius sülalesinin diğer imparatorlarının hemen her konuda olduğu gibi, sikke darplarında da onu örnek aldıkları görülmektedir. Augustus sikkelerin genellikle arka yüzüne darp ettirdiği yapılarla askeri güce destek olan tanrılara verdiği değeri (Örn. Mars Ultor Tapınağı), eski kültlere olan saygısını (Örn. Olimpia Zeus Tapınağı), zaferlerini (Örn. Aktium /Oktavian/Augustus Takı) ve bayındırlık çalışmalarını (Örn. Emerita Şehrinin Kapısı) ölümsüzleştirmiştir.Diğer Julius Klaudius Sülalesi imparatorları da darplarında önemli yapıları sikkelerin arka yüzüne darp ettirmişler, nadiren ön yüze yapı, arka yüze SC (Senatus Consultum =Senato Kararıyla) yazıtı konmuştur. Julius Kladius Sülallesi imparatorları Augustus'la aynı değerleri ön plana çıkarmışlar; kendi dönemlerindeki önemli inşaatlar (örn. Nero zamanında Macellum Magnum) ve halkı etkileyecek birlik ve uyum (Örn. Tiberius zamanında onarılan Konkordia Tapınağı), yuvanın korunması (Örn. Nero zamanında yeniden inşa edilmiş olan Vesta Tapınağı), ileri görüşlülük (Örn. Tiberius zamanında yapılmış olan, Gaius zamanında da sikkelere Providentia Sunağı) gibi değerler sikkelere konu olmuştur.. Bunlara ek olarak tüm Julius Klaudius Sülalesi imparatorları Divus Augustus için yapılan anıtlara da (Örn. Gaius zamanında Divus Augustus Tapınağı, Nero Zamanında Ara Pacis) sikkelerinde yer vermişlerdir
Özet (Çeviri)
Augustus; the founder of the Julius Cladius Dynasty and the First Emperor of Rome; has learnt from the mistakes of his godfather Julius Caesar, and in time achieved to gain great powers in the government by winning the trust and the sympathy of the Community of Rome, Army and Senate. Therefore, all of the Emperors of the Julius Claudius Dynasty, has taken the example of Oktavia who became Augustus by paving his path with confident steps and making his people happy with the fruits of the long lasting peace by announcing pax romana after sustaining the security of the Borders of Rome.It is observed that all other Emperors of Julius Claudius Dynasty, who view Augustus as the ideal governor, has taken the example of him in coin mintages just as they have in all other matters. Augustus, in the structures, which he generally had pounded on the back face of the coins, has immortalized the value he pays to the gods who support the military powers (For example Mars Ultor Temple); his respect towards old cults (For example: Olimpia Zeus Temple), his victories (For example: Aktium/Oktavian/Augustus ) and improvement works (For example: Gate of Emertia City).Other Emperors of the Julius Claudius Dynasty have had the important structures pounded on the back face of the coins and rarely have had structures pounded on the front face and SC epigraphs on the back face (Senatus Consultum =As per Senate?s Decree). Emperors of the Julius Cladius Dynasty have featured the same values as Agustus?s; and important constructions of their times (For Example: Macellum Magnum during the era of Nero) and values that would influence the community, such as unity (For example: Concordia Temple repaired during the era of Nero), protection of home (For example. Vesta Temple which was reconstructed during the era of Tiberius); farsightedness (For Example: Providentia Altar built during the era of Tiberius and pounded on the coins during the era of Gaius) have been the subjects of the coins. In addition to these, emperors of the Julius Claudius Dynasty, on their coins have given place also to the monuments built for Divus Augustus.