Julius-Claudius'lar döneminde Roma İmparatorluğu'nun Anadolu politikası
The Anatolian policy of the Roman Empire under Julius-Claudius
  1. Tez No: 837467
  2. Yazar: NURAY MAMMADLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AKŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Julius-Claudius hanedanı üyesi olan Augustus'tan Nero'ya kadar olan ilk beş imparatorunu anlatan çalışma Roma İmparatorluğun Anadolu topraklarında yaptığı icraatlara odaklanacaktır. Anadolu, kurulan eyaletler, bağımlı krallıklar, sınır düzenlemeleri, lejyonlar, sikkeler ve Tanrı-İmparator anlayışı antik kaynaklar esas alınarak ele alınacaktır. Türkiye'de ve çeşitli dillerde dünyada Roma tarihi yoğun olarak çalışan bir alandır. Bu çalışmalar, bazen savaşlar, isyanlar, lejyonlar, eyaletler veya arkeoloji temelli özel bir konu üzerine olabildiği gibi bazen de daha geniş bir açıdan ele alınarak, Anadolu veya Asia, Bithynia ve Pontus, Galatia gibi eyaletler üzerine olmaktadır. Çalışmamız, bu açıdan biraz daha geniş perspektiften Julius-Claudius hanedanı imparatorları dönemindeki olaylara odaklanacaktır. Roma'nın Anadolu'ya ilgisi, Anadolu'daki toprakların Roma siyasetindeki ve ekonomisindeki yeri ve önemi, Roma İmparatorluğu'nun bu bölgeleri elde tutmak için yaptığı düzenlemeler ve savaşlar çalışmamızın esasını oluşturacaktır. Ayrıca ilk beş Roma imparatorlarının yaptığı idari düzenlemeler çerçevesinde kurdukları kentlere ve kolonilere de yer verilecektir. Bu önemli bilgiler de çalışmamızda bulunmakta ve geçmişten günümüze ışık tutan Tanrı-İmparator anlayışını aydınlatan Neokoros unvanına da antik ve klasik kaynaklar üzerinden ilerleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
This study will focus on the first five emperors of the Roman Empire from Augustus, a member of the Julius-Claudius dynasty, to Nero, and will focus on the actions of the Roman Empire in Anatolia. Anatolia, provinces, dependent kingdoms, border arrangements, legions, coins and the God-Emperor understanding will be discussed based on ancient sources. Roman history is an intensively studied field in Turkey and around the world in various languages. These studies are sometimes on wars, rebellions, legions, provinces or a special subject based on archaeology, and sometimes on Anatolia or provinces such as Asia, Bithynia and Pontus, Galatia. In this respect, our study will focus on events during the reign of the emperors of the Julius-Claudian dynasty from a slightly broader perspective. Rome's interest in Anatolia, the place and importance of the lands in Anatolia in Roman politics and economy, the arrangements and wars the Roman Empire made to hold these regions will form the basis of our study. In addition, the cities and colonies established by the first five Roman emperors within the framework of their administrative arrangements will also be included. This important information is also included in our study and we will proceed to the title of Neokoros, which illuminates the understanding of the God-Emperor from the past to the present, through ancient and classical sources.