KKTC'de özel diyet kliniğine başvuran 19-65yaş arası hipotiroidik ve hashimatotiroidik kadın hastalarda besin tüketimsıklığı ve metabolik sendrom belirteçleriilişkisinin saptanması
  1. Tez No: 726700
  2. Yazar: ELİF OĞUZHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAL BARDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: European University of Lefke
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma özel diyet kliniğine başvuran 19-65 yaş arası hipotiroidik ve hashimato tiroidik kadın hastalarda besin tüketim sıklığı ve metabolik sendrom belirteçleri ilişkisinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 100 kadın hasta katılmıştır. Araştırmadaki veriler hastalara uygulanan anket formu ile elde edilmiştir. Araştırmaya katılan kadın hastaların %55'i hipotiroidik, %45'i ise hashimato tiroidiktir. Katılımcıların çoğunluğunu (%28) 31-40 yaş arasındaki kadınlar oluşturmaktadır. Kadınların %51'i evli olup %54'ü çalışmamaktadır. Hastaların %57'si sağlıklı beslendiğini düşünme konusunda fikirleri olmadığını söylemişlerdir. Hastaların %21'i kahvaltı yapmadığını söylerken kahvaltı yapmama sebebi olarak çoğunlukla (%28.57) kahvaltı yapmayı sevmediğini söylemiştir. Hastaların %24'ü yemek pişirme yöntemlerinden haşlamayı her zaman yaptığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determined the relationship between food consumption frequency and metabolic syndrome markers in hypothyroid and hashimoto thyroiditis women between 19-65 years old who applied to diet clinic. 100 female patients participated in the study. The data obtained from the study were obtained by a questionnaire. 55% of the female patients were hypothyroidic and 45% hashimato thyroidic. The majority of the participants (28%) were women aged 31-40 years. 51% of women are married and 54% do not work. 57% of the patients said that they had no idea about healthy nutrition. 21% of the patients said that they did not eat breakfast, most of patients (28.57%) said that they do not like breakfast. 24% of the patients stated that they used to boil the cooking methods all the time.