BIM utilization in restoration projects: Mahmud Pasha hammam
Restorasyon projelerinde BIM kullanımı: Mahmud Paşa hamamı
  1. Tez No: 726701
  2. Yazar: HASAN FEVZİ ÇÜGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK, PROF. DR. YUSUF ARAYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tarihi eserlerin korunması için yapılan çalışmalar çok yönlü, çok paydaşlı, uzun ve zahmetli süreçleri gerektirmektedir. Bu sebeple, yapı sektöründe özellikle koordineli proje üretim/teslim süreçlerinde önemli avantajlar sunan Yapı Bilgi Modeli yaklaşımı, kültürel mirasın korunması için yapılan çalışmalarda da kullanılabilir mi? sorusu araştırmacıların gündemindedir. Literatürde bu amaçla yapılmış birçok çalışmada, Tarihi Yapı Bilgi Modeli üretimi için mevcut yazılımların kullanıldığı ve mevcut durumun modellenmesi aşamasında zorluklarla karşılaşıldığı belirtilmektedir. Ayrıca, yapılan çalışmaların deneysel nitelikte olması, elde edilen sonuçların yeterliliği/güvenirliği konusunda soru işaretleri barındırmaktadır. Sonuç olarak, bu yazılımların henüz tarihi yapıların belgelenmesi ve projelendirilmesinde kullanılan mevcut yöntemlerin yerini alabilecek nitelikte olmadığı izlenimi vermektedir. Bu çalışmada ise, profesyonel/ticari bir restorasyon uygulama projesi kapsamında Yapı Bilgi Modeli yaklaşımının kullanılabilirliğini irdelemek ve mevcut yazılım araçlarının“amaçları”dahilinde kullanılması ile uygulanabilir projelerin elde edilip edilemeyeceği sorusunun cevapları aranmıştır. Bu bağlamda bu çalışma bir ara formül olarak restorasyon projelerinin hazırlanmasında yeni yaklaşımın kullanılabileceği ve böylece paydaşlar arasında aşinalığın/koordinasyonun pekiştirileceği entegre bir iş akışı modeli önermektedir. Bu amaçla 15.yy'da Sırbistan da yapılmış olan Mahmud Paşa Hamamı alan çalışması olarak seçilmiş, klasik yöntemlerle elde edilen nokta bulutu ile bir rölöve modeli oluşturulmuş ve bu model üzerinden Yapı Bilgi Modeli araçları kullanılarak restorasyon öneri alternatifleri hazırlanarak yeni bir kullanım senaryosu önerilmiş ve örneklendirilmiştir. Yeni yaklaşımın tarihi eserlerde profesyonel olarak kullanılabilirliğinin artırılmasına yardımcı olacak farkındalığın oluşturulabilmesi ve mevcut nitelikli personel havuzunun değerlendirilebilmesi için önerilen iş akışının uygulanabilir bir yöntem olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Studies for preserving historical monuments require multi-faceted, multi-stakeholder, long and laborious processes. For this reason, can the Building Information Model approach, which offers significant advantages in the construction industry, especially in collaborative project production/delivery processes, also be used in studies to protect cultural heritage? This question is on researchers' agenda. In many studies conducted for this purpose in the literature, it is stated that existing software is used for the production of Heritage Building Information Model, and difficulties are encountered in the modeling of the current situation. In addition, the studies' experimental nature raises questions about the adequacy/reliability of the results obtained. As a result, it gives the impression that the software are not yet qualified to replace the existing methods used in documenting and projecting heritage buildings. In this study, the answers to the question of whether viable projects can be obtained by examining the usability of the Building Information Model approach within the scope of a professional/commercial restoration application project and using the existing software tools within their“purpose”were sought. In this context, this study proposes an integrated workflow model in which the new approach can be used to prepare restoration projects as an intermediate formula, thereby enhancing familiarity/coordination among stakeholders. For this purpose, Mahmud Pasha Bath, which was built in Serbia in the 15th century, was chosen as a case study. A survey model was created with the point cloud obtained by classical methods and a new usage scenario was proposed and exemplified by preparing restoration proposal alternatives using Building Information Model tools on this model. It has been seen that the proposed workflow can be a viable method to create awareness that will help increase the professional usability of the new approach to historical artifacts and evaluate the existing qualified personnel pool.