İklim değişikliği ve Türkiye'de tarım üzerine etkileri
Climete change and its effects on agriculture in Turkey
  1. Tez No: 726716
  2. Yazar: BURÇİN BERİKOL METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Ekonomi, Geography, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tarihte birçok kez iklim değişmiş ve tarımsal faaliyetler bundan etkilenmiştir. Bugün yaşanan iklim değişikliği antroposen kaynaklıdır. İnsan faaliyetleri atmosferde var olan elementlerin oranlarını değiştirerek küresel ısınmaya sebep olmaktadır. Yaşanan küresel ısınma hava olaylarının şiddetini ve sayısını artırmaktadır. İklim değişikliğinde yaşanan bu olumsuzluklar tarımı da olumsuz yönde etkilemektedir. İklim değişikliğinin tarım üzerindeki olumsuz etkileri olumlu etkilerinden fazladır. Türkiye için tarım önemli bir gelir ve istihdam kaynağıdır. Ayrıca sürdürülebilir bir yaşam için gıda güvencesinin sağlanması da iklim ile ilişkilidir. Yapılan bu araştırmada interdisipliner bir yaklaşımla iklim değişikliğinin tarım üzerine etkileri, yapılmış çalışmalardan ve istatistiklerden yararlanılarak araştırılmıştır. Ayrıca yaşanan ve yaşanabilecek sorunlara karşı çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Agricultural activitees have been affected by climate changes, and the climate has changed many times in history. The climate change experienced today is due to the Antropocene human activities cause by changing the ratios of elements present in the atmosphere Global Warming causes the severity and number of weather events. These developments climate change negatively affect the agricultural. The negative effects of climate changes on the agriculture are more than the effects of it on climate changes. The agricultural is a source of important employment and income source for Turkey. This study was researched, effects of climate changes on agriculture, using the studies and statistics, and with an interdisciplinary approach. In addition, giving placed some solution suggestions against the problem that have been or may be experienced.