Dünyada ve Türkiye'de biyoyakıt politikalarının ve iklim değişikliğinin yem bitkileri üzerine ekonomik etkileri ve gelişmeler
Economic effects and developments of biofuel policies and climate change on forage crops in the world and in Turkey
- Tez No: 710882
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE UZMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın dört temel amacı bulunmaktadır. Bunlardan ilki, dünyada ve Türkiye'de biyoyakıtların ve iklim değişikliğinin kavramsal çerçevesinin tanımlanması, ikincisi biyoyakıt politikaları ve iklim değişikliğinde son dönemlerde yaşanan gelişmelerin incelenmesidir. Üçüncüsü, biyoyakıt politikalarının ve iklim değişikliğinin yem bitkileri üzerine etkilerini konu alan çalışmaların incelenmesi ve literatürde var olan çalışmaların sonuçlarının değerlendirilmesidir. Sonuncusu ise, dünyada ve Türkiye'de biyoyakıt politikalarının ve iklim değişikliğinin yem bitkileri üzerine etkilerine yönelik tarım politikası önerilerinin oluşturulmasıdır. Bu kapsamda, biyoyakıt üretiminde yoğun olarak kullanılan ve önemli yem bitkilerinden olan mısır ve buğday ürünlerine yönelik detaylı analizler gerçekleştirilmiştir. Biyoyakıt üretim miktarı ve bu amaçla kullanılan mısır ve buğday miktarı ile bu ürünlerin fiyatları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla Johansen eş bütünleşme testi ve Granger nedensellik testleri kullanılmıştır. Verilerin durağanlığının test edilmesi için ADF birim kök testinden, mevsimselliğin tespit edilmesi için Webel and Ollech ve Kruskall Wallis testlerinden, modellerdeki gecikme uzunluğunun belirlenmesinde ise AIC, HQ ve SC bilgi kriterlerinden yararlanılmıştır. Ayrıca, korelasyon testleri ve regresyon analizleri ile yem bitkilerinin biyoyakıt üretimi için kullanımının, fiyatlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma kapsamında gerçekleştirilen analizlerde, sıcaklık anomalisinin mısır fiyatlarını anlamlı ve negatif etkilerken, buğday fiyatlarını etkilemediği ortaya çıkmıştır. Biyoyakıt üretimi hem mısır hem buğday fiyatlarını anlamlı etkilemektedir ve biyoyakıt üretimi arttıkça buğday ve mısır fiyatları da artmaktadır. Tahmin modellerinden elde edilen sonuçlar, biyoyakıt üretiminin yakın gelecekte artacağını göstermektedir. Biyoyakıt politikalarının hayvancılığın en önemli girdisi olan yem bitkileri fiyatlarını etkilemeyecek şekilde düzenlenmesi, ayrıca iklim değişikliğinin yem bitkileri üzerindeki olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi için önlemler alınması önerilmektedir. Biyoyakıt üretiminde yem bitkilerinin kullanımının sınırlandırılması ve yeni nesil biyoyakıt üretimine geçilebilmesi için araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yaygınlaştırılması gerekmektedir. Araştırma sonucunda özellikle, etkili tarım, iklim değişikliği ve enerji politikaları tasarlanmasının ve bunların birbirleriyle uyumlu olmasının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has four main objectives. The first of these is to define the conceptual framework of biofuels and climate change in the world and in Turkey, and the second is to examine the recent developments in biofuel policies and climate change. The third is to examine the studies on the effects of biofuel policies and climate change on forage crops and to evaluate the results of the studies available in the literature. The last one is the creation of agricultural policy recommendations for the effects of biofuel policies and climate change on forage crops in the world and in Turkey. In this context, detailed analyzes were carried out on corn and wheat products, which are important forage crops and are used extensively in biofuel production. Johansen co-integration test and Granger causality tests were used to examine the relationship between the amount of biofuel production and the amount of corn and wheat used for this purpose and the prices of these products. ADF unit root test was used to test the stationarity of the data, Webel and Ollech and Kruskall Wallis tests were used to determine the seasonality, and AIC, HQ and SC information criteria were used to determine the lag length in the models. In addition, the effects of the use of forage crops for biofuel production on prices were investigated with correlation tests and regression analyzes. In the analyzes carried out within the scope of the research, it was revealed that while the temperature anomaly had a significant and negative effect on corn prices, it did not affect wheat prices. Biofuel production significantly affects both corn and wheat prices, and as biofuel production increases, wheat and corn prices also increase. The results from the prediction models show that biofuel production will increase in the near future. It is recommended that biofuel policies be regulated in a way that does not affect the prices of forage crops, which is the most important input of animal husbandry, and measures should be taken to minimize the negative effects of climate change on forage crops. Research and development activities should be expanded in order to limit the use of forage crops in biofuel production and to switch to new generation biofuel production. As a result of the research, the importance of designing effective agriculture, climate change and energy policies and their compatibility with each other was emphasized.