Türkiye'deki Libya okullarında öğrenci velilerinin eğitim sürecinden memnuniyetleri üzerine halkla ilişkiler perspektifinden bir araştırma
A study from a public relations perspective on parents' satisfaction with the educational process and its application in Libyan schools in Turkey
- Tez No: 726722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bilindiği gibi Halkla ilişkilerin birinci amacı işletmelerin iletişimi kullanarak iç ve dış kamuoyu ile ilişkilerini geliştirmesidir. Bu bağlamda aileyi şekillendiren ve toplumun geleceğini etkileyen en önemli kurumlardan biri olarak görülen okullarda da Halkla İlişkiler faaliyetlerinin kayda değer bir rolü bulunmaktadır. En genel anlamıyla okullarda halkla ilişkiler okulun en iyi yönlerini öne çıkarmak ve toplumun desteğini sağlama amacıyla olumlu geri dönüşler alma sürecidir. Bu çalışmada, halkla ilişkiler perspektifinde, öğrencilerin eğitim ve akademik başarısı noktasında önemli rolü bulunan velilerin Türkiye'deki Libya okullarının eğitim süreç ve uygulamalarından memnuniyetini ortaya çıkarılması amacıyla eğitimdeki ana eğilimleri ve öne çıkan ilerlemeler incelenmektedir. Araştırmada Türkiye'de faaliyet gösteren 11 Libya Okulu'nda eğitim gören Libyalı öğrencilerin velileri ile bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. 224 kişi ile yapılan ankette; katılımcıların çoğunluğunun kadın olduğu, çocuklarının okul ortamından memnun olduğu, söz konusu okullardaki öğretmenlerin eğitim düzeyi ve iletişim becerileriyle ilgili büyük ölçüde olumlu tutuma sahip oldukları ortaya konulmuştur. Diğer yandan veliler, sınıfların mevcudu, öğrenim kalitesi, çocukların kişisel gelişimi, okul kaynaklarına duyulan memnuniyet, yönetim ve okulların eğitim düzeyi konularında büyük oranda memnun olduklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of public relations is to improve the corporate relations with internal and external public opinion by using communication. In this study, Public Relations activities play an important role in schools, which are seen as one of the most important institutions that shape the family and affect the future of society. In its most general sense, public relations in schools is the process of receiving positive feedback in order to bring out the best aspects of the school and to provide community support of the society. In this thesis, the main trends and notable developments in education are examined in order to reveal the satisfaction of parents, who have an important role in the educational and academic success of students, from a public relations perspective,, with the educational processes and practices of Libyan schools in Turkey. In this research, a survey was conducted with the parents of Libyan students studying in 11 Libyan Schools operating in Turkey. In the survey of 224 people; It was revealed that the majority of participants are women, that their children are satisfied with the school environment, and that teachers in these schools have mostly positive attitudes about their level of education and communication skills. On the other hand, parents stated that they are very satisfied with the size of classes, quality of education, personal development of children, satisfaction with school resources, management and educational level of schools.